تازه ترین مطالب

کد مطلب: 14197
تاریخ انتشار : چ, 1394/10/09 - 21:01
کارشناس تاریخ و تمدن ملل:
بصیرت تنها راه مقابله و خروج از فتنه است
مشکین رسا: کارشناس تاریخ و تمدن ملل مهمترین مقابله با فتنه را نصیحت، مدارا و جنگ عنوان کرد و گفت: تنها راه خروج از فتنه بصیرت است یعنی روشن بینی و توانایی تطبیق مفاهیم با مصادیق است و عشق با معرفت است.

فرهاد قاسمی کارشناس تاریخ و تمدن ملل در گفتگو با خبرنگان مشکین‌رسا با بیان اینکه فتنه در ادبیات علوم سیاسی برای حرکت های دسته جمعی اصطلاح های به کار برده می شود که بارهای مثبت و منفی دارند  و واژه های مثل قیام، نهضت، جنبش و انقلاب از بار مثبت برخوردارند و فتنه،آشوب ، شورش و کودتا بار منفی دارند افزود: هر حرکتی طرفدارانی و مخالفانی دارد که هر کدام برای معرفی آن از کلمات مثبت و یا منفی استفاده می‌کنند  و واژه فتنه یا جنبش سبز نیز بعد از انتخابات ریاست جمهوری 22 خرداد 88 از جمله اصطلاح های پرکاربرد محافل سیاسی،جراید و رسانه هاست.
 
وی افزود:  از آنجا که بصیرت راه خروج و مقابله با فتنه محسوب می شود لذا به همین دلیل در سالنامه ایران اسلامی 9 دی روز بصیرت نامیده شده است تا با مرور آن چنین فاجعه ای در کشور تکرار نشود.
 
وی در تشریح فتنه و علل بروز آن گفت: فتنه به معنی آزمایش الهی است که ریشه در ادبیات دینی دارد به عبارتی فتنه بروز علمی شبهه است (شبهه سیاسی، فرهنگی، اخلاقی، اعتقادی) که درآن حق و باطل مخلوط شده است و از کلمه حق اراده باطل می شود.
 
وی با اشاره به خطبه 156 امام علی (ع) در نهج البلاغ گفت:  در این خطبه آمده است که؛ از پیامبر اکرم (ص) سوال کردم که این فتنه که خداوند به تو خبر داده است چیست؟ پیامبر فرمود: یا علی! امت من بعد از من مورد آزمایش قرار می‌گیرند، یعنی آن امتحانی که حق و باطل را به سختی می توان تمیز داد. آیا مردم مرتّد می‌شوند؟ نه فریفتگی؛ ولی به طوری مردم خودشان می خواهند فریفته شوند. امام علی (ع) می‌پرسد: یا پیامبر موقعیت من چگونه هست؟ یا علی شما شهید می‌شوید.
 
وی شروع فتنه از دو بعد نفسانی (خودخواهی، منفعت طلبی، قدرت طلبی) و دوم اینکه بدعت نظری در مفاهیم است؛ یعنی تغییر دادن اصول یا تحریف آن است به طوری که در جریان سقیفه بنی ساعده (شورای شش نفره)، قتل عثمان ، جنگ های سه گانه (جمل، نهروان،صفین)،صلح امام حسن و واقعه عاشورا نمونه های از فتنه های تاریخی اسلام بعد از پیامبر (ص) است که علی (ع) جنگ جمل را فتنه نامید و پیامد آن شهید شدن امام، تحریف اسلام ، حکومت ظالمان ، بی عدالتی ، قوم گرایی ، فساد جامعه اسلامی است.
 
قاسمی مهمترین مقابله با فتنه را نصیحت، مدارا و جنگ عنوان کرد و گفت: تنها راه خروج از فتنه بصیرت است یعنی روشن بینی و توانایی تطبیق مفاهیم با مصادیق است و عشق با معرفت است.
 
وی راه‌های ایجاد و تقویت بصیرت را تقوا، مطالعه تاریخ، عالم به زمانه بودن، کسب علوم عقلانی (فلسفه و منطق ، معرفت شناسی، دین شناسی)، حق مداری و دوری از عبرت آموزی از فتنه ها و تجارب میدانی، تسلیم نشدن در برابر عواطف گمراه کننده، توجه به دال ها و نشانه ها عنوان کرد و خاطر نشان کرد: در صورت عدم تشخیص حق، سکوت پیشه کردن واجب است تا حجت پیدا کند (یعنی تبعیت از رهبری صالح).
 
کارشناس تاریخ و تمدن ملل علت لزوم بازخوانی فتنه ها را عبرت آموزی از تاریخ عنوان کرد و گفت: در بصیرت زایی افراد موثرتر است و در صورت عدم بازگویی بازخوانی و بازنگری علل بروز و مقابله و پیامد های فتنه فراموش می شود و یا حقیقت های تاریخ به نسل های بعد انتقال پیدا نمی کند و تاریخ تحریف می‌شود.
 
انتهای پیام/

ارسال نظر