تازه ترین مطالب

کد مطلب: 15088
تاریخ انتشار : پ, 1395/03/06 - 10:58
مدیر عامل تولید ماشین آلات صنعتی در مشگین‌شهر گفت: شرکت صنعتی قزل گل ظرفیت تولید انواع دستگاه‌‌های صنعتی در سطح استان و کشور را دارد.

محمد صفری مدیر عامل تولید ماشین آلات صنعتی در شهرستان مشگین‌شهر در گفتگو با خبرنگار اورامی گفت: این واحد تولیدی آماده طراحی و ساخت انواع ماشین‌آلات صنعتی و مدرن در منطقه است لذا در صورت حمایت از این صنعت می‌توان ماشین الاتی پیشرفته و جدید جهت استفاده در نقاط مختلف کشور طراحی و اجرا کرد.
 
وی افزود: مدیر ایران خودرو برای فروش برخی از خودروهای تولیدی خود تسهیلاتی پرداخت می‌کنند در حالی که 80 درصد قطعات این خودرو توسط چین تولید و به بازار ایران وارد می‌شود در حالی که ظرفیت تولید این قطعات در جمهوری اسلامی ایران و در شهرستان مشگین‌شهر نیز وجود دارد اما متاسفانه با وجود ظرفیت داخلی با کشور چین قرار داد بسته می‌شود و با این قرارداد کشور چین بهترین سود را از این کشور می‌برد در حالی که با تولید همین قطعات در مشگین‌شهر نه تنها در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی گام برداشته می‌شود بلکه قطعاتی با کیفیت و تضمینی در این کشور تولید می‌شود و در جریان آن 10ها و یا 100 نفر را نیز مشغول بکار می‌شوند.
 
وی خاطر نشان کرد: متاسفانه برخی مسئولان هنوز به توانایی‌های بومی و داخلی معتقد نیستند و تنها راه پیشرفت را در وابستگی به خارج از کشور می‌دانند که این امر نه تنها باعث خروج ارز از کشور می‌شود بلکه جوانان نیز بیکار می‌شوند.
 
صفری گفت: پرداخت تسهیلات جهت خرید خودرو تنها موجب خالی شدن پارکینگ‌ صنعتگران خودروسازی می‌شود در صورتی که این صنعتگران تقریباً در اشتغال مردم تنها 10 درصد سهیم است و 90 درصد باقی مانده در صنایع کوچک خلاصه شده است لذا این امر عمل تقسیم بودجه را به صورت برعکس انجام می‌دهند و بودجه صنعتگران کوچک به صنعتگران بزرگ اختصاص داده می‌شود چرا که این صنعتگران بزرگ مهره‌های بزرگ در ایران محسوب می شوند و دارای قدرت هستند.
 
وی ادامه داد: در نشستی با خودروسازان درباره خط تولید قطعات خودرو صحبت‌هایی شد متاسفانه خودروسازان پرداخت حق الزحمه تولید قطعات را برای یک سال دیگر تعهد می‌کنند لذا با این سنگ اندازی تولید قطعات خودرو را به خارج از کشور واگذار می‌کنند و سود حاصل از تولید قطعات به جیب چین سرازیر می‌شود.
 
وی با اشاره به حمایت دولت از تولید کنندگان گفت: در کشور ترکیه وقتی تولیدکننده‌ای دستگاهی تولید می‌کند و به کشورهای همسایه به فروش می‌رساند دولت ترکیه در جهت حمایت از تولید کنندگان با هزینه خود این دستگاه را به خارج از کشور انتقال می‌دهد و فروشنده و خریدار هیچ هزینه حمل و نقلی پرداخت نمی‌کند و این امر موجب می‌شود تمایل خریدار به خرید دستگاه‌های دیگر افزایش می‌یابد اما متاسفانه در این کشور نه تنها از تولید گنندگان حمایت نمی‌شود بلکه بانک ها به خون خواری مردم و تولید کنندگان برخاسته اند.
 
این تولید کننده با گلایه مندی از مسئولان ارشد شهرستان و استان گفت: از مسئولان ارشد شهرستان انتظار می‌رفت به جای افتتاح یک باب مغازه در مشگین‌شهر از این واحد تولیدی بازدید کرده و مشکلات و راه‌ کارهای توسعه این صنعت را جویا می‌شدند چرا که این تنها واحد تولید ماشین آلات صنعتی در منطقه است و توسط جوانان بومی منطقه تولید و به کشورهای خارجی و آسیایی صادر می شود.
 
وی با بیان اینکه این صنعت، صنعت دانش بنیان است گفت: در این واحد تولیدی بنده ساخت تمام قطعات در استان را تضمین می‌کنم حال وقتی در این شهرستان و استان امکان تولید قطعات و دستگاه‌های صنعتی وجود دارد چرا باید این استان سفارشات خود را از خارج از استان تامین کند.
 
وی با تاکید بر اینکه مسئولان در خواب خرگوشی به سر می‌برند افزود: در سایه غفلت مسئولان بانک‌ها شروع به قلع و قم صنعتگران با به اجرا گذاشتن اموالشان می‌کنند اما بنده با صراحت اعلام می‌کنم هر یک از سرمایه‌گذاران در این زمینه به بانک‌ها بدهی دارند می‌تواند با مراجعه به این واحد تولیدی و با هم فکری و راهکارهایی که در دست داریم به مشکل این عزیزان رسیدگی کنیم.
 
وی در پایان گفت: در کشورهایی همچون امریکا و سوئد تسهیلات بانکی پرداختی به تولید کنندگان با نیم درصد و حتی بدون سود بانکی پرداخت می‌کنند اما متاسفانه در کشور اسلامی بهره بانکی از سود حرام و ربا نیز گذشته است در حالی که آیت الله مکارم شیرازی فرمودند دیر کرد بهره بانکی حرام است.
 
انتهای پیام/

ارسال نظر