تازه ترین مطالب

کد مطلب: 15831
تاریخ انتشار : پ, 1395/06/18 - 09:13
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان مشگین‌شهر گفت: براساس کمسیون نظارت شهرستان مشگین‌شهر و به منظور حمایت از تولید کنندگان داخلی، کالاهای قاچاق از بازار مشگین‌شهر جمع‌آوری می‌شود.

علیرضا فروضات رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان مشگین‌شهر در گفتگو با خبرنگار اورامی گفت: دولت در سال جاری در بحث قاچاق کالا گام‌های ارزشمندی برداشته است و در این راستا کشفیات برجسته‌ای نیز داشته و با تجهیز گمرک به دستگاه‌های پیشرفته می‌تواند به صورت کامل قاچاق کالا را کنترل و بر آن‌ها مدیریت داشته باشد.
 
وی افزود: در کنار کنترل گمرک توسط دولت بحث تشدید قاچاق کالا و ارز در بازار ابلاغ شده که مرحله اول این طرح اطلاع رسانی به کسبه و بازاریان است تا موارد قانونی ابلاغ و بازاریان از آخرین قوانین مربوط به بازاریان مطلع شوند تا طبق قانون امورات بازار را به دست گیرند هر چند که عمده این بازاریان در مشگین‌شهر از افراد صالح هستند اما در این میان ممکن است افرادی از روی عدم اطلاع از قانون دست به کارهایی بزنند که مغایر با قانون نظام اسلامی است.
 
وی تاکید کرد: در صورتی که از قاچاق کالا جلوگیری شود می‌توان با خرید کالاهای داخلی از تولید کنندگان داخلی حمایت و زمینه رونق انقصادی کشور را فراهم کرد چرا که قاچاق کالا موجب شده است بیش از 2 میلیون نفر از جوانان بیکار شوند.
 
فروضات با بیان اینکه این طرح در راستا جمع آوری کالاهای خارجی و عرضه کالاهای داخلی در بازار ابلاغ می‌شود گفت: هدف از ابلاغ و اطلاع رسانی قوانین قاچاق کالا این است که بازاریان آمادگی داشته باشند تا از خرید کالاهای خارجی خودداری کنند چرا که در آینده نزدیک کالاهای قاچاق از بازار جمع آوری می‌شود و در این صورت بازاریان نیز متضرر می‌شوند.
 
وی تصریح کرد: پیش از این جمع آوری کالای قاچاق محدود به کالاهای سلامت همچون مواد غذایی و بهداشتی بود اما با ابلاغ و اطلاع رسانی این اطلاعیه سایر کالاها نیز مدیریت و کنترل خواهد شد و به احتمال قوی طرح جمع آوری کالاهای خارجی از بازار در سال جاری عملیاتی شود.
 
کمیسیون نظارت شهرستان مشگین‌شهر با صدور اطلاعیه ای از عموم کسبه و بازاریان خواسته شده از خرید کالاهای خارجی خودداری و بر خرید کالاهای داخلی روی آورند.
 
در متن این اطلاعیه آمده است:
 
قابل توجه کسبه و بازاریان محترم مشگین‌شهر
 
 موضوع: تشدید مبارزه با قاچاق کالا
 
براساس باور همگانی یکی از روش‌های حمایت از کالای ایرانی، مبارزه با قاچاق کالا در سطح عرض می‌باشد با اذعان به اینکه اکثریت اصناف شهرستان اشخاص مومن، خدوم و دوست‌دار کشور و علاقمند به رشد و توسعه آن هستند لیکن بعضاً افرادی هستند که به علت عدم اطلاع از قوانین در واحدهای صنفی به عرضه کالاهای قاچاق مبادرت می‌کنند.
 
با عنایت به موضوع مذکور و در راستای جلوگیری از عرضه کالای قاچاق در واحدهای صنفی نکات زیر جهت اطلاع و اقدام لازم به تمامی کسبه و بازاریان ابلاغ می‌گردد:
 

  1. با توجه به ماده 17 قانون صنفی، افراد مکلفند قوانین و مقررات جاری کشور از جمله قوانین و مقررات مبارزه با قاچاق کالا را رعایت و اجرا نمایند.
  2.  
  3. با توجه به ماده 68 قانون نظام صنفی، عدم رعایت مفاد ماده 17 همان قانون تخلف محسوب شده و متخلفین به پرداخت جریمه نقدی محکوم می‌شوند، به عبارت دیگر عرضه کالای قاچاق در واحد صنفی مشمول پرداخت جریمه خواهد شد.
  4.  
  5. حسب بند "د" ماده 28 قانون نظام صنفی، عدم اجرای مصوبات و دستورات قانونی- که به وسیله اتحادیه‌ها به واحد صنفی ابلاغ شده است- به طور موقت موجب تعطیلی واحد صنفی از یک هفته تا شش ماه خواهد شد.
  6.  

لذا ضمن اعلام غیر قانونی بودن عرضه کالاهای قاچاق و عواقب ناشی از تخلف به عموم واحدهای صنفی تاکید می‌گردد:
 

  1. خرید، حمل، نگهداری، عرضه و فروش هر گونه کالای خارجی بدون اسناد مثبته ممنوع بوده و قاچاق محسوب می‌گردد.
  2.  
  3. هر یک از واحدهای صنفی موظف‌اند کالاهای واحد صنفی خود را از توزیع کنندگان معتبر تهیه و فاکتور رسمی دریافت نمایند و هنگام مراجعه بازرسان و دستگاه‌های مختلف در صورت درخواست اسناد مثبته، ارائه نمایند.

 
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان مشگین‌شهر گفت: اسناد مثبته باید معتبر باشد و در صورتی که بازرسان بر اسناد مثبته مشکوک شوند از مرجع صادر کننده اساعلام خواهد شد تا صحت اسناد ثابت شود.
 

ارسال نظر