تازه ترین مطالب

کد مطلب: 15447
تاریخ انتشار: ي, 1395/04/13 - 10:19
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل تنها راه حفاظت از محوطه باستانی شهریئری شهرستان مشگین شهر را ایجاد سایت موزه عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری اورامی به نقل از روابط عمومی و مرکز اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، در راستای تشکیل کمپین مردمی حمایت از اماکن تاریخی استان اردبیل به ویژه محوطه باستانی شهریئری پیرازمیان و استقبال شگفت آور علاقمندان و نخبگان صنوف مختلف در فضای مجازی از این کمپین در مدت کوتاهی، جلسه ای با حضور منتخبان این کمپین و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با هماهنگی روابط عمومی این اداره کل برگزار شد تا مشکلات و دغدغه های خود را درمورد این محوطه باستانی مطرح کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل ضمن سپاسگذاری از حساسیت و دلسوزی جمع حاضر نسبت به حفظ میراث فرهنگی استان خود، گفت: در طول دوره اصلاحات و زمان مدیریت سابق بنده در این اداره کل تصمیم گرفتم از طریق پایان نامه دانشجویی در قالب مطالبات دانشگاهی بخشی از هویت پنهان محوطه تاریخی شهریئری را آشکار کنم.

کریم حاجی زاده با اشاره به اینکه در طول سه فصل حفاری این محوطه تاریخی به سرپرستی علیرضا هژبری نوبری از سال 83 تا 85 هیچ گونه خسارت و آسیبی به آثار تاریخی این محوطه وارد نشد، افزود: با روی کار آمدن دولت بعدی و تغییر سیاست ها و سلیقه های دولت، بخش پایانی این پروژه حفاری های باستان شناسی که حفاظت و مرمت بود، نیمه تمام باقی ماند.

وی با اشاره به تصویب ایجاد سایت موزه در محوطه تاریخی شهریئری توسط سید حسین مرعشی رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و ابلاغ اعتباری در حدود 4 میلیارد تومان در آن زمان، تأکید کرد: در صورتی که سیاست ها و سلیقه های دولت در آن دوره تغییر نمی یافت بدون تردید این محوطه تاریخی اکنون تبدیل به سایت موزه بین المللی شده بود.

این مقام مسئول در ادامه به تشریح هویت و پیشینه تاریخی محوطه شهریئری پیرازمیان پرداخت و گفت: تغییرات آب و هوایی نیمکره شمالی در اواخر هزاره سوم پیش از میلاد، استپ نشین های اوراسیا را مجبور به مهاجرت به سرزمین های داخل فلات ایران کرد.

وی اضافه کرد: استقرار این مهاجران به دلیل دامپرور بودن در فلات آذربایجان که دارای ویژگی های طبیعی مناسب و جغرافیای مرتعی است، منجر به تقابل با روستائی های یک جانشین بومی شد و در نتیجه نخستین ساختارهای اجتماعی و نظامی در این منطقه توسعه یافت. در واقع شکل گیری معماری دفاعی حاصل این منازعه بوده است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه نخستین نمونه قلعه های نظامی عصر مفرغ از آذربایجان و منطقه شهریئری آغاز شده و به دنیا گسترانیده شده است، اظهار داشت: نماد نخستین سازمان های نظامی و ساختارهای نظامی که قهرمان از آن متولد می شود را می توان به وضوح در سنگ افراشته های محوطه تاریخی شهریئری مشاهده کرد و این نشانه بزرگ حوزه فرهنگ در تاریخ آن زمان به شمار می رود.

اولویت در محوطه تاریخی شهریئری حفاظت شیمایی است نه حفاظت فیزیکی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در مورد سوال یکی از حاضران جلسه مبنی بر نحوه حفاظت های فیزیکی و شیمیایی محوطه تاریخی شهریئری و باقی ماندن آن در زیر خاک برای دور ماندن از آسیب گفت: به دلیل مدفون شدن سنگ افراشته ها در طول چند هزار سال در زیر خاک، املاح و رطوبت موجود در خاک به فضای بین مولکولی ساختار سنگ نفوذ می کند که پس از خارج کردن این سنگ ها از درون خاک، رطوبت موجود در داخل آن به تدریج در هوای آزاد تبخیر شده و نمک و املاح آن باقی می ماند. این نمک و املاح در زمستان تبدیل به بلور شده و با بزرگ شدن حجم بلورها، تورق و ترک هایی در سنگ ها ایجاد می شود.

کریم حاجی زاده با بیان اینکه بلافاصله تثبیت شیمیایی سنگ افراشته های این محوطه تاریخی به منظور جلوگیری از تخریب شیمیایی آن آغاز شده است، تصریح کرد: از آنجایی که حفاظت شیمیایی مقدم تر و ضروری تر از حفاظت فیزیکی است به همین دلیل معتقد هستم برای حفاظت از این آثار تاریخی حتی نیازی به مسقف کردن آن نیست و باید به واسطه دانش مهندسی بتوان این آثار را در فضای آزاد نیز حفاظت و نگهداری کرد.

وی با اشاره به اینکه در محوطه 400 هکتاری شهریئری آثاری از دوره پارینه سنگی تا هزاره اول پیش از میلاد موجود است، افزود: تنها راه حفاظت از آثار تاریخی این محوطه باستانی ایجاد سایت موزه است که درحال حاضر پروپزال آن در مرحله تکمیل است و پس از تکمیل، تصویب و تأمین اعتبار، اقدامات لازم در این خصوص انجام خواهد شد.

در پایان هر یک از حاضران از تشکیل این جلسه اظهار خرسندی و امیدواری کردند و به بیان دغدغه ها و تبادل دیدگاه های خود از جمله تعیین راهکاریی برای تأمین بودجه حفاظت از آثار تاریخی، گرفتن بلیط ورودی از بازدیدکنندگان محوطه تاریخی شهریئری همانند تخت جمشید، اطلاع رسانی و تبلیغ شایسته محوطه های باستانی استان در سطح بین المللی و فراهم کردن زیرساخت های گردشگری ازجمله مناسب سازی جاده دسترسی به محوطه تاریخی شهریئری پرداختند.

در پایان جلسه مقرر شد نسبت به برگزاری تور ستاره شناسی و رصد در روز سه شنبه 29 رمضان در محل سایت شهریئری، توسعه فعالیت کمپین برای آثار، ابنیه و داشته های فرهنگی و تاریخی تمام نقاط استان، برگزاری جشن نمادین سالگرد ازدواج مسلم نجفی و همسر ایشان در محل سایت پیرازمیان که پیش از این نیز ازدواجشان را در قله ساوالان جشن گرفته بودند و اجرای مرمت تخصصی برخی از استل های آسیب دیده و برگزاری تور تخصصی جهت اقدام نمادین برای مرمت کهنه قالای مشکین شهر اقدام شود.

علی نوری مؤسس کمپین مردمی حمایت از حفاظت از اماکن و داشته های تاریخی و فرهنگی استان اردبیل نیز بر رسانه ای کردن ارزش و منزلت این اماکن و داشته ها به عنوان یکی از اصلی ترین راه ها برای جلب توجه عمومی و نیز توجه ویژه مسئولان کشوری و حتی فعالان بین المللی تأکید کرد و افزود: مقرر شده است هر چهار اقدام مصوب این جلسه علاوه بر جلب توجه رسانه ها در جهت مرمت و حفاظت این آثار باستانی باشد.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر