تازه ترین مطالب

کد مطلب: 15994
تاریخ انتشار: ش, 1395/07/17 - 20:29
وزیر نیرو در سفر به شهرستان مشگین‌شهر و بازدید از اولین نیروگاه زمین گرمایی کشور گفت: با تلاش مهندسان و تامین تجهیزات مورد نیاز تا پایان دولت یازدهم اولین نیروگاه زمین‌گرمایی کشور تکمیل و آماده بهره‌برداری می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری اورامی، حمید چیت‌چیان وزیر نیرو در سفر خود به شهرستان مشگین‌شهر از اولین  نیروگاه زمین گرمایی کشور در شهرستان مشگین‌شهر بازدید به عمل آورد.

 

وی در این بازدید گفت: با توجه به اینکه این نیروگاه، اولین نیرگاه زمین‌گرمایی کشور بود که در این شهرستان اجرا می‌شد و تمام دانش آن در داخل کشور وجود نداشت لذا در طول اجرای پروژه با فراز و نشیب‌هایی زیادی همراه بود به طوری که مهندسانی را برای تحصیل و آموزش این دانش به ایسلند ارسال شدند و بعد از طی مراحل آموزشی به کشور بازگشتند و اکنون پایه‌های کارشناسی آن در داخل کشور مهیاست.

 

با توجه به اینکه چیت‌چیان در اوایل دهه 80 اعلام شده بود که پروژه نیروگاه زمین گرمایی شهرستان مشگین‌شهر تا دو سال آینده شروع بکار می‌شود اما با گذشته 13 سال هنوز این پروژه تکمیل نشده است.

 

وزیر نیرو در پاسخ به این سوال گفت: اجرای چنین پروژه‌هایی مستلزم تامین اعتبار لازم است لذا به دلیل عدم تامین اعتبار لازم این پروژه به تاخیر افتاده است.

 

وی افزود: با توجه به اینکه این نیروگاه اولین نیروگاه زمین گرمایی کشور است لذا تجربه چندانی در این راستا وجود نداشت لذا از کشورهای مختلف دنیا کارشناسانی به این کشور وارد شد هر چند به علت تحریم‌هایی که وجود داشت رفت و آمد کارشناسان با مشکل و به سختی انجام می‌گرفت اما در چند سال گذشته این مشکلات پشت سر گذاشته شد.

 

وی خاطر نشان کرد: به همت مهندسان داخلی بخشی از تجهیزات در داخل کشور طراحی و ساخته شده و بخشی دیگر نیز در کشور ایتالیا در حال ساخت است که در حال حاضر با 85 درصد پیشرفت کار در حال تکمیل است که در دو ماه آینده تکمیل و وارد کشور می‌شود.

 

چیت‌چیان گفت: با تلاش مهندسان و تامین تجهیزات مورد نیاز تا پایان دولت یازدهم این پروژه تکمیل و آماده بهره برداری می‌شود.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر