تازه ترین مطالب

کد مطلب: 16001
تاریخ انتشار: د, 1395/07/19 - 13:49
کارشناسان اولین نیروگاه زمین گرمایی کشور معتقد هستند براساس وسعت منطقه این نیروگاه به می‌تواند به احتمال 90 درصد بیش از 140 مگاوات برق تولید کند.

به گزارش پایگاه خبری اورامی، براساس اظهارات کارشناسان اولین نیروگاه زمین گرمایی کشور در شهرستان مشگین‌شهر، این نیروگاه با 11 چاه با عمق‌های مختلف در دامنه سبلان حفاری شده که در آینده می‌بایست توسعه یابد.

 

کارشناسان این نیروگاه معتقد هستند وسعت منطقه به گونه‌ای است که با احتمال 90 درصد در این نیروگاه 141 مگا وات برق تولید و با احتمال 50 درصد 290 مگاوات برق در این نیروگاه تولید می‌شود.

 

چاه‌های حفاری شده در دامنه سبلان با عمق‌های مختلف هستند که از چاه شماره 2 این نیروگاه برای تزریق و از چاه شماره 6 آن برای تولید با ظرفیت 4/5 مگا وات توان استفاده می‌شود در حالی که اگر این کلیه چاه‌ها استفاده شود می‌توان 31 مگاوات برق تولید و وارد مدار کرد.

 

این نیروگاه با قرار داد 30 ماهه آغاز به کار کرده که در خرداد سال 1394 عملیات عمرانی و فنداسیون آن شروع و تکمیل شده است که با یک سال بهره‌برداری در اسفند سال 1396 واگذار می‌شود.

 

این پروژه طبق برنامه زمان‌بندی شده 40 درصد پیشرفت داشته که 60 درصد باقی مانده نیز مربوط به خرید 35 قلم تجهیزات است که بخش عمده آن تجهیزات مربوط به توربین و ژنراتور می‌باشد و تا خرداد ماه این نیروگاه شروع به فعالیت می‌کند.

 

کارشناسان این پروژه اظهار دارند که با اجرای این پروژه روند اجرای پروژه بومی سازی شده و در حال حاضر با اتکا به توان داخلی می‌توان عملیات اکتشاف را پیاده سازی کرد.

 

ولی ملکی نماینده مردم مشگین‌شهر در مجلس شورای اسلامی در خصوص توسعه این نیروگاه می‌گوید: با تکمیل نیروگاه و تولید 5 مگاوات برق زمینه برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در این شهرستان فراهم می‌شود به طوری که در حال حاضر سرمایه‌گذاری آماده سرمایه‌گذاری برای تولید 20 مگاوات می‌باشد که بعد از بره برداری وارد عرصه می‌شود.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر