تازه ترین مطالب

کد مطلب: 16203
تاریخ انتشار: ي, 1395/08/16 - 10:12
قطعاً سیستم آموزشی به راحتی قابل تغییر نخواهد بود لذا باید این کارآفرینی را خانواده‌ها از داخل منزل به کودکان آموزش دهند تا در آینده و در دوران جوانی به جای وابستگی به خانواده خود به دنبال کارآفرینی و کسب روزی باشد.

به گزارش پایگاه خبری اورامی، هفته پیش با حضور جمعی از مسئولان شهرستانی، استانی، کارفرینان موفق شهرستان و دانشجویان دانشگاه آزاد و دیروز نیز در محل دانشگاه پیام نور شهرستان همایشی برگزار و تجربیات کارآفرینان جهت استفاده دانشجویان ارائه شد.

 

با توجه به اینکه برگزاری چنین همایش‌هایی هزینه‌هایی بر دستگاه‌ها و خصوصاً دانشگاه‌ها به همراه داشت و مواردی که در این همایش‌ها ارائه می‌شود چندان برای دانشجویان مورد پسند نیست چرا که معمولا در این همایش‌ها به جای ارائه راهکار برون رفت از مشکلات اقتصادی و بیکاری جوانان تجربیات و یا خاطراتی از نحوه شروع بکار کارآفرینان ارائه می‌شود در حالی که می‌بایست در این همایش راه‌کارهای شروع به‌کار و نحوه تامین سرمایه مورد نیاز برای شروع به‌کار تشریح می‌شد.

 

در همایش اخیری که در این شهرستان برگزار شد و حدوداً سه ساعت نیز طول کشید راهکار مناسبی برای جوانان ارائه نشد تا دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه به دنبال آن راهکار باشند و تنها چند واحد تولیدی موفق زندگی خود را تا رسیدن به موفقیت تشریح کردند که با اعتراض دانشجویان نیز همراه شد و چند تن از مسئولان شهرستان و استان نیز با ارائه آمارهایی به سخنرانی پرداختند و دیگر هیچ؟

 

این همایش شاید برای چند نفر از دانشجویان موثر بود اما در کل راهکاری برای برون رفت از این بحران ارائه نشد در حالی که می‌بایست از این سیستم آموزشی که در کشور وجود دارد انتقاد می‌شد و برای اصلاح این سیستم راهکارهایی ارائه می‌شد تا نماینده شهرستان نیز با طرح در مجلس در راستای اصلاح این سیستم آموزشی تلاش کند.

 

حال باید دید مشکل سیستم آموزشی کشور چیست که موجب می‌شود دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی به جای اشتغال و توسعه کسب و کار، در خیابان‌های این شهرستان بیکار می‌گردند؟

 

از زمان ورود به مدرسه تا فارغ التحصیلی از دانشگاه با مدارک عالی سیستم آموزشی تنها چیزی که به دانش‌آموزان و دانشجویان آموزش می‌دهد این است که بروید وکیل و مهندس و دکتر شوید، وقتی سراغ رسانه‌ها می‌رویم معمولاً فوتبالیست شدن و هنرمند شدن رو تبلیغ می‌کنند و تو منزل نیز معمولاً همه به دنبال این هستند که بچه ها درس خوان و تحصیل کرده شوند و دیگر هیچ!

 

حال باید دید کجای این سیستم آموزشی و تربیت به بچه ها یاد می‌دهد کارآفرین شوند؟

 

کجای این سیستم آموزشی به بچه ها یاد می‌دهد برای خودشان کسب و کار داشته باشند؟

 

کجای این سیستم آموزشی به بچه ها یاد می‌دهد شرکت تاسیس کنند و صاحب کار باشند؟

 

کجای این سیستم آموزشی به بچه ها یاد می‌دهد تجارت کنند و تاجر بشوند؟

 

با مروری بر سیستم آموزشی تقریباً هیچ جای این سیستم به کارآفرینی نپرداخته و اگر پرداخته خیلی ناچیز بوده است!

 

معمولاً به بچه‌ها آموزش داده می‌شود که توی زندگی اصلا ریسک نکنند و همیشه توی عافیت زندگی کنند. کارمند جاهای خوبی بشوند و حقوق بگیر باشند.

 

حال چه راه‌کاری برای برون رفت از این بحران وجود دارد و چکار می‌توان انجام داد که جوانان امروز برای جلوگیری از تکرار مشکلات خود فرزندان خود را کارآفرین تربیت کنند؟

 

قطعاً سیستم آموزشی به راحتی قابل تغییر نخواهد بود لذا باید این کارآفرینی را خانواده‌ها از داخل منزل به کودکان آموزش دهند تا در آینده و در دوران جوانی به جای وابستگی به خانواده خود به دنبال کسب روزی باشد.

 

به عنوان مثال پول تو جیبی دادن به بچه‌ها عادتی است که ذاتا بچه‌ها رو غیر مستقل و حقوق بگیر به بار می‌آورد. بچه ها رو منتظر پرداخت منظم بار می‌آورد که این حرکت کودکان را مواجب بگیر و وابسته به خانواده به بار می‌آورد و این دقیقا مخالف روحیه کارآفرینی است.

 

به نظر می‌رسد برای آموزش کارآفرینی راهکار مناسب این باشد که پول تو جیبی بچه ها مشروط به کمکی که به خانواده می‌کنند و ارزشی که برای خانواده ایجاد می‌کنند پرداخت شود تا کودکان از دوران کودکی یاد بگیرندکه در صورت کمک به خانواده و انجام یک کار خلاقانه و خوب می‌توانند پول تو جیبی‌های متغیر بگیرند.

 

در صورتی که از این شیوه برای تربیت کودکان استفاده شود نه تنها کودکان حقوق بگیر و مواجب بگیر به یار نمی‌آیند بلکه موجب پرورش خلاقیت در کودکان می‌شود و این خلاقیت با بزرگ شدن در کودکان بزرگتر شده و در آینده به کارآفرینی موفق در جامعه تبدیل می‌شود که نه تنها خود بلکه ممکن است چندین خانواده را نیز تحت پوشش خود قرار دهد.

 

از دیگر مشکلاتی که در برخی از جوانان وجود دارد کم رویی است و با این کم رویی نمی‌توان کارآفرینی موفق در جامعه شد لذا لازم است این مورد نیز از کودکی آموزش داده شود تا در آینده مشکلی پیش نیاید.

 

به عنوان مثال کودکان قبل از خواب عادت به شنیدن قصه از والدین خود دارند که این امر نباید یک طرف باشد بلکه وقتی والدین در طول هفته 4 شب برای کودکان قصه تعریف کنند 3 روز باقی مانده رو کودکان را تشویق کنند تا برای والدین قصه تعریف کند تا در آینده وقتی به کارآفرین موفق تبدیل شد بتواند سناریو ایجاد کند و دیگران را تحت تاثیر قرار دهد.

 

بچه‌ها باید تشویق شوند به جای گوشه‌گیری در جلوی دوستان خود راجع به اسباب بازی‌هایشان و بازی هایی که بلدهستند سخنرانی کنند و بقیه تاثیر قرار دهند و دوستانشان رو با خودشون همراه و هم نظر کنند و یا اگر در مکانی خدمات نامناسبی ارائه می‌شود به بچه ها یاد دهید که خدمات نامناسب رو تشخیص دهند و بتوانند انتقاد کنند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر