تازه ترین مطالب

کد مطلب: 16311
تاریخ انتشار: چ, 1395/09/03 - 13:30
کارشناس مسائل سیاسی گفت: در دنیای امروز آنچه می‌تواند منشأ تولید ثروت در جامعه باشد علم است و آنچه که ما را به این مسیر سوق می‌دهد مفهوم علم است.

به گزارش پایگاه خبری اورامی، جشنواره جهادگران علم و فناوری با مشارکت و همکاری بسیج علمی، بسیج دانشجویی و دانشگاه‌پیام نور مشگین‌شهر در محل سالن آمفی تئاتر دانشگاه پیام نور مشگین‌شهر برگزار شد.

 

در این مراسم دکتر صحرا نورد عضو هیئت علمی دانشگاه محقق اردبیلی و کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به دیدگاه مقام معظم رهبری در خصوص علم گفت: در دنیای امروز آنچه می‌تواند منشأ تولید ثروت در جامعه باشد علم است و آنچه که ما را به این مسیر سوق می‌دهد مفهوم علم است.

 

وی افزود: آنچه که از دنیای پر از آشوب برای نیل به اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی و سند چشم انداز و نقشه جامع کشور می‌توان بهره برد دیدگاه‌های مقام معظم رهبری از علم و عقلانیت است که این کشور را در مسیر رشد و توسعه قرار می‌دهد.

 

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری محور توسعه کشور را در سه محور توجه به اقتصاد و اقتصاد مقاومتی، مصون‌سازی فرهنگی و توجه به علم و استفاده از عقلانیت عنوان کرده است و دانشگاه‌ها به عنوان مرکز آموزشی در مسیر توسعه علم و ترویج عقلانیت قرار دارد.

 

دکتر صحرانورد گفت: در طول 4 دهه گذشته یکی از حلقه‌های گم شده ایران اسلامی در حالت ظهور قرار گرفته است و وجود نسل جوان و گسترش مجامع علمی آغازی بر راه ناپیداست لذا مسیر علم و عقلانیت در این راستا کوتاه نیست بلکه تا زمان ظهر و تا زمان پایان هستی این مسیر ادامه دارد.

 

وی ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی علم مسیر اصلی خود را پیدا کرده و این علم باید با ایجاد مراکز و موسسات علمی و یا از فضای دانشگاه برای تولید علم استفاده شود.

 

وی تاکید کرد: علم زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که آینده را برای ما پیش بینی کند تا بتوان با استناد به آن برنامه توسعه برای این کشور تعریف کرد و تمام این کارها تنها با کارهای علمی و پژوهشی محقق می‌شود.

 

عضو هیأت علمی دانشگاه گفت: دانشگاه و دانشجو عنصر اصلی و اساسی تولید علم هستند که منجر به خلق آثار علمی می‌شود لذا از جامعه دانشگاهی انتظار می‌رود به عنوان پیش قراولان مسیر علمی جامعه اندوخته‌های خود را برای دوام دین و مسیر ناهموار به قله‌های رفیع بازگو کنند.

 

وی افزود: در سال‌های گذشته با تشکیل شرکت‌های دانش بنیان در این راه مهم قدم برداشته شده چرا که باید علم را به سوی توسعه صنعت سوق داد و این کار در سال گذشته و در استان اردبیل هر چند انجام گرفته اما نیاز به حمایت و پشتیبانی مسئولین عالی رتبه کشوری است.

 

دکتر صحرانورد با اشاره به مشکلات کشاورزی شهرستان مشگین‌شهر گفت: در طول سال‌های گذشته کشاورزان با بحران سرمازدگی باغات مواجه شده‌اند و کشاورزان همواره از این آسیب رنج می‌برند لذا جامعه دانشگاهی باید در این راستا وارد عمل شده و با تحقیق و بررسی تدابیری را اندیشه کنند تا زمان گل دهی درختان را تغییر دهند تا از آسیب های احتمالی در امان بمانند.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر شرکت‌های دانش بنیان در این راستا وارد عمل شده و در تلاش برای پیدا کردن راه حل مناسب برای این مشکل است لذا برای توسعه و گسترش این شرکت باید برش‌های شهرستانی و محلی نیز ایجاد شود تا به وسیله آن زمینه توسعه شهرستان نیز فراهم شود بنابراین یکی از کارکردهای دانشگاه در این مسیر موضوع تولید علم و عقل در سایه شرکت‌های دانشگاه بنیان است.

 

وی افزود: رسالت دانشگاه در تولید علم شناخت تغییرات و تحولات نظام سیاسی و نظام بین المللی است و دانشگاه محلی است که باید در آن تفکر و تدبر شود.

 

دکتر صحرانورد گفت: مقام معظم رهبری همواره بر جنبش‌های دانشجویی تاکید می‌کند که باید از این جنبش‌ها در مسیر تولید علم و در جامعه دانشگاهی ایجاد شود تا بصیرت سیاسی دانشجویان افزایش یابد لذا جریانات ضد انقلابی و عرفان‌های نوظهور مهمترین زمینه برای جنبش‌های دانشجویی و حرکت‌های علمی در جامعه است.

 

وی ادامه داد: دانشجویان باید به عنوان یک عنصر اثر گذار نقش خود را در جامعه ایفا کند و در این راستا باید جنبش‌های دانشجویی و بصیرت افزایی در دانشگاه ها فعال و تحلیل‌های درستی از جامعه و مسائل سیاسی داشته باشند.

 

در پایان این مراسم از نخبگان علمی و مخترعین شهرستان تجلیل به عمل امد.

انتهای پیام/

تصاویر بیشتر برای مطلب: 
ارسال نظر