تازه ترین مطالب

کد مطلب: 16477
تاریخ انتشار: د, 1395/10/20 - 22:08
هم نوع دوستی درنزد انسان‌های با وجدان بیدار و خیرخواه هیچ وقت نمرده است و نمی میرد این حسّ عاطفی برخاسته ازفطرت آدمی در هنگام وقوع سیل و یا زلزله‌ای برای عده‌ای گاهی نمود و ظهور وسیع‌تری پیدا می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری اورامی به نقل از سفیرمشکین، استمداد از منصفان هم نوع دوستی درنزد انسان‌های با وجدان بیدار و خیرخواه هیچ وقت نمرده است و نمی میرد این حسّ عاطفی برخاسته ازفطرت آدمی در هنگام وقوع سیل و یا زلزله‌ای برای عده‌ای گاهی نمود و ظهور وسیع‌تری پیدا می‌کند و از قدیم الایام ملاحظه و مشاهده شده است که وقتی در یک منطقه جغرافیایی خاص حوادث طبیعی رخ داده است همنوعان مدد کرده اند البته این کمک ها در هنگام وقوع جنگ نیز به جنگ زدگان و به خصوص به افراد غیر نظامی از طرف ملت‌های آگاه وبیدار بوده است.

 

این حرکات در واقع برای کاستن از آلام بلا دیدگان و برای جبران خسارات و صدمات وارده از حوادث طبیعی یا غیرطبیعی بوده است.

 

درزمان بروزچنین حوادثی و وقتی که عمق فاجعه زیاد است اصولاً اقدامات وحرکاتی نیز صورت می گیرد که نوعی فراخوان برای استمداد طلبی است اما ممکن است در گوشه و کناراین جهان پهناور مردمانی پیدا شوندکه هر روزه دچار خساراتی بسیار بیشتر از خسارات یک زلزله ویرانگربا 7درجه در مقیاس ریشترمی شوند ولی چون زیان ها بیشترمالی وتدریجی است نه دفعی، زیاد به چشم نمی آید در چنین شرایطی مثل زمان وقوع حوادث طبیعی زیان های مالی ، مرگ و میر و صدمات جانی دفعی نیست بلکه در زمان توزیع می شود.

 

در این مجال فقط چند مورد از این زلزله‌های غیر طبیعی را به عنوان مشتی ازخروار ذکر می کنیم.

 

- خسارات ناشی از سوء مدیریت‌ها: آثار تخریبی این بلای غیرطبیعی نه تنها در زمان وقوع آن بلکه شاید برای مدتها ممکن است رخت از دامن جامعه برنبندد فرض کنید دریک جایی مثل آموزش وپرورش و یا مراکز درمانی و بهداشتی و یا حتی مراکز امنیتی مدیری نالایق با استفاده از رانت های سیاسی برسر کار آید دراین حالت عواقب کار بلد نبودن و عوارض ناشی تصمیمات نادرست آن مدیر چگونه جبران می پذیرد وآیا آثار بی تدبیری های ناشی از ضعف مدیریت ها در زمانی کوتاه ازبین می رود؟

 

- آسیب‌های ناشی از سیاست بازی برخی سیاسی کاران: گروهی فرصت طلب که غیر از فریب کاری هنر دیگری ندارند مثلاً در فرصت برگزاری انتخابات دام خود را در ستادهای انتخاباتی می گسترانند ودرصورت فراهم آمدن شرایط ( پیروزی نامزدشان ) پستی سیاسی یا اجرایی را به صرف سرمایه گذاری در ستاد و به عنوان پاداش تصاحب می کنند در این حالت مردم عادی از یک طرف و نخبگان توانمند از طرفی دیگر دچار عذاب روحی و روانی می شوند بدین گونه که ناتوانی ها و سوء مدیریت های تله گذاران دامن شهروندان را می گیرد اینجا نیز عوارض ماندگاری به جا می ماند که جبرانش شاید محال باشد.

 

 

- زیان های مالی ناشی از باند بازی ها: فرض کنید در یک شهرستانی مثل شهرستان مشگین شهر شهردار و یا فرماندار آن بدون در نظر گرفتن ملاک های مدیریتی و با استفاده از نفوذ و یا روابط خویشاوندی یا دوستی و یا هر دلیل غیر معمول دیگری برکرسی صدارت شهرداری یا فرمانداری جلوس می کند و چون دراین عرصه ها نه تخصص دارد و نه تعهد، لذا دانسته و یا ندانسته تصمیماتی می گیرد که شهر را به ویرانه ای تبدیل می کند مثلاً پلی غیر همسطح بدون توجیه ترافیکی با هزینه ای نزدیک به یک میلیاردتومان احداث می شود و به دلیل غیر کارشناسی بودن تخریب می گردد و یا خیابانهای شهر آسفالت نمی شود و چاله های فضایی بی شماری به وجود می آید بطوریکه اگر اتومبیلی فقط یکبار در یکی از این چاله های بی شمار بیفتد باید سر از تعمیرگاه درآورده و هزینه ای گزاف پرداخت نماید.

 

آیا در شهری مثل اصفهان هم تعداد دفعات مراجعه اتومبیل داران به تعمیرگاهها و میزان هزینه ها در این خصوص با نظر داشتن تفاوت در تعداد اتومبیل ها، این چنین است؟ مسلماً هزینه های شهروندان شهری که خیابانهایش مثل زمین شخم زده و بلکه مثل سطح کره ماه است بیشتر خواهد بود، حال با این توصیف، میزان خسارات وارده به مردم یک منطقه که ناشی از یک زلزله 7ریشتری است بیشتر خواهد بود یا میزان خسارت های مالی و روحی ناشی از زلزله ها وتکانه های چهار ساله سیاسی در یک شهرستان و زیان های ناشی از باندبازی.

 

- زیان های تولیدی از عدم مدیریت صحیح در ارایه خدمات شهری: فرض کنید بنری با این مضمون : ((جناب آقای مهندس ... شهردار زحمت کش شهر ... از تلاش شما برای آسفالت نمودن خیابان ... قدردانی می شود)) در معرض دید شهروندان قرار می گیرد، اولین نکته متبادر به ذهن این خواهد بود مگر دریک شهر فقط همین یک خیابان وجود دارد؟

 

دومین نکته آزار دهنده روح و جسم شهروندان این خواهد بود چرا کوچه و خیابان ما آسفالت نمی شود ؟ نکته ظریف دیگر این خواهد بود چه امتیازاتی باعث می شود که اهالی همان خیابان خاص از خدمات ویژه برخوردار شوند وسایر معابر نه ؟ البته اگر این ویژه نگری تنها در آسفالت نمودن خلاصه نشود وبه برداشتن زباله ومرغوبیت بخشیدن به زمین های حاشیه شهر عده ای خاص با احداث میدان واجرای طرح های مشابه تسرّی یابد دراین حالت آیا سایر شهر وندان خدای ناکرده کروکورند که تبعیض را نبینند ونشنوند ودچار فشارهای روانی و روحی نشوند، حال کدام خسارت های ناشی از یک زلزله طبیعی به پای زیان های ناشی از فشارهای روانی عدم مدیریت صحیح خواهد رسید.

 

آسیبهای ناشی از نادیده گرفتن مردم عادی در توزیع قدرت : همانطور که اشاره شد فرصت انتخابات برای عده ای نان آور است بدین گونه که این عده چونان قمار بازان در ستاد های انتخاباتی سرمایه گذاری می کنند ودر صورت بٌرد حداقل برای چهار سال میوه سرمایه گذاری خود را برمی چینند اینجاست که نماینده پیروز همه وقت و ابزارهای قدرتی و سیاسی خود را مصروف جلب رضایت سرمایه گذاران دوره تبلیغات می کند البته دیده شده است نماینده علیرغم میل باطنی به کسانی جایگاه و یا پایگاه می دهد که آگاه است به هیچ عنوان لیاقت آن را ندارند امّا چه کندکه باید دین خود را بپردازد، اینجا نیز همه عوارض ناتوانی و نالیاقتی برگٌرده مردم و شهروندان تحمیل می شود و این هم باز خساراتی به مراتب بیشتر از یک سونامی و زلزله ویرانگر دارد که جبرانش با استمداد از خیرین و مجامع بشر دوستانه مطمناً امکان پذیر نخواهد بود.

 

پایان قسمت اول

 

 

انتهای پیام/

ارسال نظر