تازه ترین مطالب

کد مطلب: 10248
تاریخ انتشار: پ, 1393/06/27 - 09:02
مشکین رسا: انرژی زمین گرمایی یکی از انرژی های نو و تجدید پذیر می باشد و می تواند جایگزین خوبی برای سوخت های فسیلی باشد.در این مقاله به بیان منشا انرژی زمین گرمایی،کاربردهای مستقیم و غیر مستقیم آن و مزیت های این انرژی پرداخته شده است.

به گزارش مشکین رسا، وابستگی شدید و نیاز فزاینده جهان به منابع انرژی که به عنوان عامل اساسی رشد و فعالیت های اقتصادی محسوب می شود از یک طرف و محدودیت ذخایر نفتی و سایر سوخت های فسیلی از طرف دیگر، جهان را درسالهای اخیر با مساله بسیار پیچیده تامین انرژی مورد نیاز آینده مواجه ساخته است.                             

انرژی زمین گرمایی یکی از انرژی های نو و تجدید پذیر می باشد و می تواند جایگزین خوبی برای سوخت های فسیلی باشد.در این مقاله به بیان منشا انرژی زمین گرمایی،کاربردهای مستقیم و غیر مستقیم آن و مزیت های این انرژی پرداخته شده است. همچنین مناطقی از جهان و مناطقی از ایران که می توان از انرژی گرمایی استفاده کرد معرفی می شود.

 

مقدمه

از آغاز دوره صنعتی به این سو، جامعه جهان از چند صد میلیون نفر به هفت میلیارد نفر رسیده است. الگوی زندگی ساده و مقتصدانه انسان دویست سال پیش به الگوی زندگی جاه طلبانه و مسرفانه انسان سده بیست و یکم تغییر یافته است (ثبوتی،1390). افزایش جمعیت از یک سو و افزایش رفاه اجتماعی از سوی دیگر نیازمند انرژی است. نیاز روز افزون به انرژی باعث شده انسان پیش از پیش به استفاده از سوخت های فسیلی ( زغال سنگ، نفت و گاز )روی آورد. ولی محدودیت استفاده از سوخت های فسیلی به خاطر تجدید ناپذیر بودن آنها و نیز آلودگی های که به وجود آورده اند؛ مانند گرم شدن زمین و آب شدن یخ ها و به هم خوردن اکوسیستم طبیعی کره زمین؛ باعث محدود تر شدن استفاده از این منابع انرژی شده است. همچنین نفت و مشتقات آن از سرمایه های ارزشمند ملی و حیاتی کشورهاست. مصرف نابهینه از آنها به دور از خرد است.

 

به همین خاطر استفاده از انرژی جایگزین که نامحدود باشند و کمترین آلودگی را به وجود آورند، مورد توجه پژوهشگران و متفکران قرار گرفته است. این منابع که در چند دهه اخیر مورد توجه قرار گرفته و پیشرفت های چشم گیری در دسترسی به آنها بدست آمده، انرژی های نو و تجدید پذیر نامیده می شوند.

 

به طور عمده انرژی های نو و تجدید پذیر را در چهار بخش دسته بندی می کنند:

1- انرژی خورشیدی

2- انرژی باد، آب و امواج

3- انرژی زمین گرمایی

4- فن آوری هیدروژن، پیل سوختی و زیست توده.

 

در حال حاضر از میان انرژی های تجدید پذیر، انرژی آب برای تولید برق کم هزینه ترین و انرژی خورشیدی پرهزینه ترین است. استفاده از هر کدام از این انرژی ها بسته به منابع و امکانات محیطی است. در کشور ما ایران با توجه به ویژگی های جغرافیایی و آب و هوایی از اکثر انرژی های نو تجدید پذیر می توان بهره برداری کرد. یکی از این انرژی ها انرژی زمین گرمایی می باشد. در مناطق زلزله خیز و جاهای که رشته کوه جوان دارند ،می توان بهترین و بزرگترین منابع زمین گرمایی را پیدا کرد(یوسفی،1382).

 

انرژی زمین گرمایی

ژئوترمال از کلمه ی یونانی "ژئو" به معنی زمین، و (ترمال) به معنی گرما و گرمایی گرفته شده است. بنابراین، انرژی ژئوترمال به معنای (انرژی زمین گرمایی) یا انرژی با منشا درونی زمین است. این انرژی، به شکل گرمای محسوس، از بخش درونی زمین منشا می گیرد و در سنگ ها و آب های موجود در شکاف ها و منافذ داخل سنگ در پوسته ی زمین وجود دارد. مشاهدات به عمل آمده از معادن عمیق و چاه های حفاری شده نشان می دهد که درجه ی حرارت سنگ ها به طور پیوسته با عمق زمیــن افزایش می یابد، هر چنــد نرخ افزایش درجه ی حرارت ثابت نیست. با این روند، درجه ی حرارت در قسمت بالایی جبه به مقادیر بالایی می رسد و سنگ ها در این قسمت به نقطه ی ذوب خود نزدیک می شوند. منشا این گرما در پوسته و جبه ی زمین، به طور عمده تجزیه ی مواد رادیواکتیو است.در طول عمر زمین، این گرمای درونی به طور آرام تولید شده و در درون زمین محفوظ و محبوس مانده است. همین امر موجب شده است که منبع انرژی مهمی فراهم شود و امروزه به عنوان انرژی نامحدودی در مقیاس انسانی مورد توجه قرار گیرد.

 

شکل 1 قسمت های درونی زمین

 

حرارت در هسته زمين به بيش از پنج هزار درجه سانتيگراد مي رسد. اين حرارت به طريقه هاي متفاوتي از جمله فوران هاي آتشفشاني، آبهاي موجود در درون زمين و يا بواسطه خاصيت رسانايي از بخش هايي از زمين به سطح آن هدايت مي شود.(کامیار،1382).

 

بیرون کشیدن گرما به طور مستقیم از کره زمین امکان پذیر نیست. برای این کار باید سیال انتقال دهنده ای وجود داشته باشد تا گرما را از زیر زمین به سطح زمین انتقال دهد. در ضمن این گرما باید به سطح زمین نزدیک باشد. معمولا مناطقی که در آن آتشفشان یا زمین لرزه مستمر وجود دارد،چنین خصوصیاتی دارند. حرارت زیر زمین توسط یک سیال انتقال دهنده که می تواند بخار یا آب داغ و یا هر دو باشد، به سطح زمین انتقال می یابد.

 

بهره برداری از انرژی زمین گرمایی به طور ساده در شکل 2 آورده شده است. آب حاصل از بارندگی پس از نفوذ به سفره های زیر زمینی و جاری شدن به مناطقی که انرژی زمین گرمایی نزدیک سطح زمین است، انرژی گرمایی زمین را دریافت می کند. چگالی این آب پس از گرم شدن کاهش یافته و فشار آن افزایش می یابد و به صورت آب گرم یا بخار آب از منافذی که بر روی پوسته زمین وجود دارد، مسیر خود را به سطح زمین پیدا می کند. این ها همان چشمه های آب گرمی هستند که در مناظقی خاصی از سطح زمین مشاهده می کنیم. در این مناطق می توان با حفر چاه های با عمق 80 تا 100 کیلومتر بخار آبی را که دمای آن تا حد 650 تا 1200 درجه سانتی گراد بالا رفته است را به صورت صنعتی از داخل زمین بیرون کشید و از انرژی گرمایی آن استفاده کرد.

شکل2 طرح ساده از یک سیسیم زمین گرمایی ایده آل

 

همانطور که در شکل 2 مشاهده می شود برای رسیدن به انرژی زمین گرمایی، محیط باید دارای شرایط زمین شناختی ویژه ای باشد، و در هر مکانی نمی توان به انرژی زمین گرمایی دست یافت. برخی از ویژگیهای این مناطق به شرح زیر است.

1 – آب به میزان کافی در این مناطق وجود داشته باشد.

2 – در نزدیکی آب های نفوذ کرده به سفره های زیر زمینی انرژی زمین گرمایی وجود داشته باشد.

3 – منافذ مناسبی بر روی پوسته زمین برای خروج آب های گرم باشد( turcotte,2002).

 

استفاده از انرژی زمین گرمایی در جهان

 

این انرژی از ابتدای خلقت مورد استفاده انسان بوده است. بدین ترتیب كه از آن برای شست وشو، پخت وپز، استحمام، كشاورزی و درمان بیماری ها استفاده می شد. اسناد و مدارك موجود ثابت می كند كه ساكنان كشورهایی نظیر چین، ژاپن، ایسلند و نیوزیلند در گذشته های دور از این انرژی استفاده می كردند. در سال ۱۸۲۸ میلادی فردی به نام لاردرللو در كشور ایتالیا برای تهیه اسید بوریك از حرارت آب های گرم به جای سوزاندن هیزم استفاده كرد. در سال ۱۹۰۸در منطقه مذكور نخستین نیروگاه زمین گرمایی به ظرفیت ۲۰ كیلووات راه اندازی شد كه در سال ۱۹۴۰ ظرفیت آن به ۱۲۷ مگاوات افزایش یافت. تا سال ۱۹۵۰ بهره گیری از انرژی زمین گرمایی رشد چندانی نداشت، اما حد فاصل سال های ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۳ به دلیل گران شدن بی سابقه و ناگهانی نفت، همه كشورها به فكر استفاده از انرژی های جایگزین افتادند و به تدریج كشورهایی چون آمریكا، ایسلند، فیلیپین، اندونزی و اغلب كشورهایی كه روی كمربند زمین گرمایی جهانی قرار داشتند بهره برداری از این انرژی را شروع كردند.

 

کشورهایی که در حال حاضر بیشترین تولید برق را از منابع زمین گرمایی دارند عبارتند از: ایالات متحده، نیوزیلند، ایتالیا، ایسلند، فیلیپین، اندونزی و ژاپن. ولی این نوع از انرژی در بسیاری از کشورهای دیگر نیز استفاده می گردد. نواحی قرمز در شکل 3 مناسبترین مناطق برای دسترسی به این نوع انرژی تجدیدپذیر است.

 

شکل3 مناطقی ازجهان که می توان از انرژی گرمایی استفاده کرد.

 

نیروگاههای برق زمین گرمایی جدید التأسیس، عمدتاً بر روی لبه های صفحات تکتونیک که در آنجا منابع زمین گرمایی با دمای بالا در نزدیکترین سطح زمین قرار دارند،ساخته شده اند.

 

استفاده از انرژی زمین گرمایی در ایران

 

در كشور ما ايران از سال 1354 و به منظور شناسايي پتانسيل هاي منبع انرژي زمين گرمايي  مطالعات گسترده اي توسط وزارت نيرو با همكاري مهندسين مشاور ايتاليايي ENEL در نواحي شمال و شمال غرب ايران در محدوده اي به وسعت 260 هزار كيلومتر مربع آغاز گرديد. نتيجه اين تحقيقات مشخص نمود كه مناطق سبلان، دماوند، خوي، ماكو و سهند با مساحتي بالغ بر 31 هزار كيلومتر مربع جهت انجام مطالعات تكميلي و بهره برداري از انرژي زمين گرمايي مناسب مي باشند.

 

در همين راستا برنامه اكتشاف، مشتمل بر بررسيهاي زمين شناسي، ژئوفيزيك و ژئوشيميايي برنامه ريزي شد. در سال 1361 با پايان يافتن مطالعات اكتشاف مقدماتي در هر يك از مناطق ذكر شده،  نواحي مستعد با دقت بيشتري شناسايي شده و در نتيجه در منطقه سبلان: نواحي مشكين شهر، سرعين و بوشلي، در منطقه دماوند ناحيه: نونال، در منطقه ماكو- خوي نواحي: سياه چشمه و قطور و در منطقه سهند پنج ناحيه كوچكتر جهت تمركز فعاليتهاي فاز اكتشاف تكميلي انتخاب شدند.

 

پس از يك وقفه نسبتاً طولاني و با هدف فعال نمودن مجدد طرح، گزارشهاي موجود مجدداً در سال 1369 توسط كارشناسان UNDP بازنگري شده و منطقه زمين گرمايي مشكين شهر به عنوان اولين اولويت جهت ادامه مطالعات اكتشافي معرفي شد.

 

علاوه بر مناطق ياد شده اخيراً توسط سازمان انرژيهاي نو ايران 10 پتانسيل جديد و مستعد ديگر در نواحي مركزي و جنوب كشور در غالب طرح پتانسيل سنجي انرژي زمين گرمايي ايران شناسايي شده است كه طرح اكتشافي آنها در دست تهيه است(www.samiran.ir).

 

شکل4 مناطقی از ایران که دارای ویژگیهای زمین شناختی مناسبی برای رسیدن به این انرژی هستند را نشان می دهد. همان گونه که در شکل 4 مشاهده می شود در مناطقی وسیعی از ایران می توان از این انرژی پاک استفاده کرد.

 

 

شکل4 مناطقی از ایران که می توان از انرژی گرمایی استفاده کرد.

 

چگونگی انتقال گرمای زمین به سطح زمین

 

گرما از هسته ی زمین به طور پیوسته به طرف خارج حرکت می کند. این جریان از طریق انتقال و هدایت گرمایی، گرما را به لایه های سنگی مجاور (جبه) می رساند. وقتی درجه ی حرارت و فشار به اندازه ی کافی بالا باشد، بعضی از سنگ های جبه ذوب می شوند و ماگما به وجود می آید. سپس به دلیل سبکی و تراکم کمتر نسبت به سنگ های مجاور، ماگما به طرف بالا منتقل می شود و گرما را در جریان حرکت، به طرف پوسته ی زمین حمل می کند.

گاهی اوقات، ماگمای داغ به سطح زمین می رسد و گدازه را به وجود می آورد. اما بیشتر اوقات، ماگما در زیر سطح زمین باقی می ماند و سنگ ها و آب های مجاور را گرم می کند. این آب ها بیشتر منشاء سطحی دارند و حاصل آب بارانی هستند که به اعماق زمین نفوذ کرده است. بعضی از این آب های داغ از طریق گسل ها و شکست های زمین به طرف بالا حرکت می کنند و به سطح زمین می رسند که به عنوان چشمه های آب گرم و آبفشان شناخته می شوند. اما بیشتر این آب ها در اعماق زمین،در شکاف ها و سنگ های متخلخل محبوس می مانند و منابع زمین گرما را به وجود می آورند(شیخ احمدی 1383).

 

شکل 5 چگونگی انتقال گرمای زمین به سطح زمین

 

کاربرد مسقیم انرژی زمین گرمایی

 

كاربرد مستقیم انرژی زمین گرمایی، بهره برداری بدون واسطه از انرژی زمین گرمایی است. در این حالت، انرژی زمین گرمایی به انرژی الكتریكی تبدیل نمی شود، بلكه فقط از انرژی حرارتی آن استفاده می شود. مخزن های زمین گرمایی كه دمای آنها بین  ۶۵ درجه سلسيوس تا ۱۵۰درجه سلسيوس است برای تولید برق، توجیه اقتصادی ندارد، لذا این گونه مخزن ها برای استفاده مستقیم از انرژی حرارتی، مناسب هستند. مخزن های زمین گرمایی حرارت پایین، نسبت به مخزن های حرارت بالا گستردگی بیشتری دارند. آب داغ مخزن های حرارت پایین را می توان با دستگاه های حفاری چاه های آب استخراج كرد.

یك محقق ایسلندی به نام لیندال به منظور نشان دادن موارد كاربرد انرژی زمین گرمایی، نموداری تهیه كرده است كه در آن موارد مختلف كاربرد سیال زمین گرمایی بر حسب درجه حرارت آن ارائه شده است. همان گونه كه در نمودار لیندال مشخص شده است، موارد بهره برداری مستقیم از انرژی زمین گرمایی را می توان به ۶ رده كلی زیر تقسیم بندی كرد:

1.     گرمایش ساختمان ها

2.     كشاورزی

3.     دامپروری

4.     كاربردهای صنعتی

5.     درمان بیماری ها

6.     سایر

 

گرمایش ساختمان ها

 

 این مورد متداول ترین كاربرد مستقیم انرژی زمین گرمایی است. حدود ۳۷ درصد كاربرد مستقیم انرژی زمین گرمایی در سراسر جهان را گرمایش فضاهای مختلف مسكونی، تجاری، اداری و غیره به خود اختصاص می دهد. البته در صورت نامناسب بودن كیفیت آب از نظر شیمیایی،از مبدل حرارتی برای گرمایش استفاده می شود. یكی از مزیت های مهم سیستم های گرمایشی این است كه آب داغ پس از تامین حرارت فضاهای مختلف، مجددا به درون مخزن زمین گرمایی تزریق می شود و در نتیجه میزان آلودگی زیست محیطی آن بسیار پایین است.

 

شایان ذكر آنكه امروزه انواع خاصی از مبدل های حرارتی وجود دارند كه درون چاه های زمین گرمایی تعبیه شده و حرارت آب داغ مخزن را به آب شیرین درون مبدل منتقل می كنند. درجه حرارت آب گرم مورد نیاز برای سیستم های گرمایشی حدود یا بالاتر است. امروزه كشورهای ایسلند، فرانسه، مجارستان و ژاپن برای تامین حرارت سیستم های گرمایش مركزی خود از انرژی زمین گرمایی استفاده می كنند. به عنوان مثال شهر ۱۵۰هزار نفری ریكیاویك مركز ایسلند تماما به وسیله آب داغ تولیدی از مخزن های زمین گرمایی مجاور شهر تامین می شود.

 

كشاورزی

 

 عمده ترین كاربرد انرژی زمین گرمایی در زمینه فعالیت های كشاورزی، تامین گرمایش گلخانه ها است. البته در برخی از مناطق سردسیر از حرارت آب داغ مخزن های زمین گرمایی برای گرم كردن خاك های كشاورزی نیز به كار می رود. این نوع كاربرد در كشورهای سردسیر بسیار گسترش دارد. از جمله محصولاتی كه به كمك این انرژی كشت می شوند می توان به خیار، گوجه فرنگی، انواع گل ها، گیاهان خانگی، نهال درختان و انواع كاكتوس ها اشاره كرد. در بین كشورهای جهان مجارستان از نظر استفاده از گلخانه های زمین گرمایی مقام نخست را دارد. برای گرم كردن گلخانه ها معمولا یا آب داغ را از لوله های فلزی عبور می دهند یا اینكه همانند سیستم های گرمایشی خانه ها از پره های رادیاتور استفاده می كنند، یا آب داغ را از درون شبكه متراكمی از لوله ها كه در پشت آنها یك فن قوی وجود دارد، عبور می دهند. علاوه بر مجارستان كشورهایی نظیر ایسلند، چین، یونان، نیوزیلند و روسیه نیز در زمینه گلخانه های زمین گرمایی فعال هستند.

 

دامپروری

 

 به كمك انرژی زمین گرمایی می توان انواع مختلف آبزیان را نیز پرورش داد. امروزه در سطح جهان از انرژی زمین گرمایی برای پرورش و رشد آبزیانی نظیر میگو، قزل آلا، صدف و همچنین آبزیان آكواریومی استفاده می شود. نظر به اینكه درجه حرارت بهینه برای پرورش انواع مختلف آبزیان برای هر یك از آنها میزان مشخصی است، با استفاده از انرژی زمین گرمایی می توان درجه حرارت حوضچه های پرورش را در حد مطلوب تامین كرد و آن را در تمام طول سال ثابت نگه داشت. بدین ترتیب می توان مقدار تولید انواع مختلف آبزیان را به میزان قابل توجهی افزایش داد. به عنوان مثال رشد بهینه ماهی قزل آلا در درجه حرارت ۵۱۵ درجه سانتیگراد است. كشورهایی مانند ایسلند، گرجستان، تركیه، نیوزیلند، ژاپن و چین از جمله كشورهای پیشرو در زمینه استفاده از انرژی زمین گرمایی برای پرورش آبزیان هستند. در حال حاضر ۱۶ كشور از چنین تاسیساتی بهره می گیرند.

 

كاربردهای صنعتی

 

این دسته از كاربردهای انرژی زمین گرمایی هنوز مانند سایر مصارف انرژی زمین گرمایی در سطح جهان گستردگی چشمگیری ندارد. با این وجود، در حال حاضر حدود ۱۹ كشور جهان از این انرژی در فرآیندهای مختلف صنعتی استفاده می كنند. به عنوان مثال می توان به موارد زیر اشاره كرد:

تولید برات و اسید بوریك از سیال های زمین گرمایی در ایتالیا
استحصال نفت در روسیه
پاستوریزه كردن شیر در رومانی
تولید چرم در اسلوونی و صربستان
تولید گاز دی اكسید كربن در ایسلند و تركیه
تولید كاغذ و قطعات خودرو در مقدونیه
تولید خمیر كاغذ، كاغذ و چوب در نیوزیلند

 

درمان بیماری ها

 

 این كاربرد نیز بسیار قدیمی بوده و از روزگاران دور اقوامی چون رومی ها، چینی ها، ژاپنی ها، عثمانی ها و ساكنان سایر نواحی كره زمین به منظور استحمام و درمان بیماری های گوناگون از آب های گرم طبیعی زمین استفاده می كردند. در حال حاضر حدود ۴۵ كشور جهان از چشمه های آب گرم خود برای این منظور استفاده می كنند. در ارتباط با توسعه چنین مراكزی، شواهد و نمونه های متعددی را می توان در سطح جهان معرفی كرد. به عنوان مثال، ژاپنی ها با بهره گیری از بیش از ۲۲۰۰ كانون تفریحی مرتبط با چشمه های آبگرم، سالانه قریب به صد میلیون مهمان و گردشگر را پذیرا هستند. امروزه از آب های گرم دارای حرارت بیش از ۵۰ درجه سانتیگراد برای درمان بیماری هایی نظیر فشار خون بالا، روماتیسم، بیماری های پوستی و بیماری های دستگاه عصبی استفاده می شود.

 

ذوب برف جاده ها

 

 به كمك انرژی زمین گرمایی می توان برف یا یخ جاده ها و پیاده روها را نیز ذوب كرد. گسترش این نوع كاربرد نسبت به سایر موارد انرژی زمین گرمایی محدودتر است. امروزه در سراسر جهان به كمك انرژی زمین گرمایی حدود ۵۰۰هزار متر مربع از مسیر پیاده روها و جاده ها گرم می شوند كه بخش اعظم آنها نیز در كشور ایسلند وجود دارند. در حال حاضر به جز كشور ایسلند، كشورهایی چون آرژانتین، آمریكا و ژاپن نیز برای ذوب برف جاده های خود از انرژی زمین گرمایی بهره می گیرند. همان گونه كه پیشتر اشاره شد جنبه های گوناگون كاربرد انرژی زمین گرمایی به سرعت در حال افزایش است و مرتبا به كشورهای بهره مند از این انرژی افزوده می شود. میزان گسترش موارد كاربرد مستقیم انرژی زمین گرمایی در سراسر جهان در جدول ذیل آمده است.

 

یادآور می شود كه پمپ های حرارتی زمین گرمایی نوعی سیستم تهویه گرمایش و سرمایش است. همان گونه كه می دانیم، درجه حرارت زیرزمین تا اعماق كم ۲ تا ۱۵ متری تقریبا در تمام طول سال ثابت است. بنابراین با استفاده از این پدیده طبیعی می توان گرمایش و سرمایش منازل را در زمستان و تابستان فراهم كرد. در واقع سازوكار اصلی این سیستم های تهویه، تبادل حرارت با بخش های كم عمق زمین است، بدین معنی كه در فصل تابستان، حرارت را از داخل منازل به زمین منتقل می كنند و در زمستان، حرارت زیرزمین را به داخل فضاهای مسكونی هدایت می كنند(برخیال،1386).

 

استفاده غیر مستقیم از انرژی زمین گرمایی

 

در استفاده غیر مستقیم، انرژی زمین گرمایی در نیروگاه های زمین گرمایی تبدیل به انرژی الکتریسته می شود و بعد انرژی تولید شده وارد شبکه سراسری برق شده و مورد استفاده قرار می گیرد. به طور ساده می توان گفت که نیروگاههای زمین گرمایی به دو دسته تقسیم می شوند:

 

 1 – نیروگاههای زمین گرمایی با سیال دو فاز بخار و مایع

 

معمولا سیالی که به شکل دو فاز مایع و بخار می باشد، از چاه های زمین گرمایی خارج می شود. هر چه تعداد این چاه ها بیشتر باشد میزان مایع و بخار خارج شده از آنها و متناسب با آن میزان تولید برق نیز بیشتر می شود. این سیال در مخزن جدا کننده بخار از مایع جمع آوری شده و سلیس فاز بخار از مایع جدا می شود. بخار جدا شده وارد توربین شده و باعث چرخش پره های توربین می شود.

 

2 – نیروگاه زمین گرمایی با سیال تک فاز

 

در این نوع نیروگاه ها نیاز به مخزن جداکننده نمی باشد. زیرا آب گرم وارد مبدل حرارتی شده و حرارت خود را به سیال عامل دیگری که معمولا ایزوپنتان می باشد و نقطه جوش پایین تری نسبت به آب دارد منتقل می کند، در این فرایند ایزوپنتان به بخار تبدیل شده و به توربین منتقل می شود (wakil,1985).

 

مزیت های كاربرد انرژی زمین گرمایی

 

 امروزه تولید انرژی به كمك منابع سوخت های فسیلی یا نیروگاه های هسته ای با آلودگی قابل ملاحظه محیط زیست همراه است، ولی انرژی زمین گرمایی علاوه بر تجدیدپذیر بودن در مقایسه با سایر منابع تولید انرژی، آلایندگی كمتری دارد و جزء منابع پاك انرژی به شمار می رود. میزان آلودگی نیروگاه ها یا طرح های كاربرد مستقیم زمین گرمایی، ارتباط مستقیمی با درجه حرارت منبع زمین گرمایی دارد. به این ترتیب كه منابع حرارت بالا نسبت به انواع حرارت پایین، آلودگی بیشتری تولید می كنند و همچنین طرح های كاربرد مستقیم نیز كمتر از نیروگاه های زمین گرمایی، محیط زیست را آلوده می كنند. به طور كلی مزیت های انرژی زمین گرمایی را می توان به دو دسته كلی مزایای زیست محیطی و كاربردی تقسیم بندی كرد.

 

مزیت های زیست محیطی كاربرد انرژی زمین گرمایی شامل موارد زیر است:

1.     عدم آلودگی هوا

2.     تولید كم، تولید پایین و عدم تولید NOx

3.     عدم آلودگی منابع آب های زیرزمینی

4.     عدم نیاز به زمین وسیع

امروزه به دلیل تزریق سیال خروجی از نیروگاه ها و سایر طرح های كاربرد مستقیم انرژی زمین گرمایی، میزان آلایندگی این قبیل طرح ها به حداقل مقدار خود رسیده است.

 

مزایای كاربردی

1.     صرفه جویی در مصرف سوخت های فسیلی

2.     طولانی بودن زمان دسترسی

3.     گستردگی موارد كاربرد

4.     مستقل بودن از شرایط جوی

5.     امكان تولید برق به وسیله واحدهای قابل حمل

 

  میزان دی اكسید گوگرد تولید شده در نیروگاه های زمین گرمایی حدود ۸ درصد مقدار تولید شده در نیروگاه های فسیلی است. در خصوص دی اكسید كربن نیز نیروگاه های زمین گرمایی در وضعیت بسیار مناسب تری نسبت به نیروگاه های فسیلی قرار دارند. بدین معنی كه مقدار گاز CO2 تولید شده در نیروگاه های زمین گرمایی به ترتیب معادل ۱۵ درصد نیروگاه های گاز سوز، ۱۰ درصد نیروگاه های نفت سوز و ۸ درصد نیروگاه های زغال سنگ سوز است(کامیار1382).

 

منابع

  1. برخیال،ص(1386)؛آنالز عددی سیستم ذوب برف زمین گرمایی یک پل نمونه،فصلنامه علمی وپژوهشی شریف،شماره چهلم،ص193-187.
  2. ثبوتی،ی(1390)؛اقلیم و تغییرات آن در سده های بیستم و بیست و یکم،مجله نشا علم، شماره دوم،ص 15-5
  3.  ثبوتی،ی(1390)؛زمین گرم،انتشارات گیتا شناسی تهران.
  4. شیخ احمدی،الف(1383)؛فرصتی بربای بهره گیری از انرژی های نو،واحد تهران جنوب دانشکده فنی و مهندسی گروه برق قدرت،فصل 8 و 2.
  5. کامیار،ح(1382)؛ ژئوترمال،انتشارات سهامی خدمات مهندسی برق.
  6. یوسفی،ح(1382)؛ارزیابی اثرات زیست محیطی نیروگاه زمین گرمایی مشکین شهر،چهارمین کنفرانس ملی انرژی،ص 219-210.

[7]D.L,Turcotteand,G.Schubert,(2002).Geodynamics,Cambridge,England,UK:Cambridge University Press,ISBN978-0-521-66624-4.

[8]M.Wakil(1985).Power plant technology. And Edition.,McGraw.

[9]WWW.smiran.ir

 

بیو ک صفرزاده (دکترای تخصصی جغرافیا و برنامه ریزی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم وتحقیقات تهران)

دیدگاه‌ها

خیلی وقت بود هیچ کسی یک مقاله علمی در سایت های محلی نگذاشته بود و همه دنبال سیاست و تخریب همدیگر هستند.از دکتر صفرزاده که استاد بنده هم می باشند و از مدیریت سایت تشکر می کنیم که اینگونه مقاله های را جهت استفاده ما دانشجویان در سایت گذاشتند و امیدوارم متخصصان شهرمان به دور از سیاست و سیاست بازی مقاله های علمی و پژوهشی را جهت استفاده ما دانشجویان در سایت ها و هفته نامه های محلی انتشار کنند.

زمین گرمایی یکی از مباحث روز بشمار می اید.مقاله آموزنده و پر مفهومی است.تشکر

خیلی کامل و با محتوا بود به امید روزی که این نیروگاه فقط جهت تامین برق استفاده نشه

تابحال کاربردهای انرژی گرمایی را نخوانده بودم به امید روزی که انرژی زمین گرمایی مشکین شهر بتواند زمینه توسعه مشکین شهر را فراهم سازد.

مقاله جالبی بود

آقای دکتر صفرزاده خیلی ممنون
ارسال نظر