تازه ترین مطالب

کد مطلب: 12068
تاریخ انتشار: ش, 1393/12/09 - 12:51
مشکین رسا: با توجه به اذعان مشاورین اقتصادی دولت که تورم درحال کم شدن هست و این امر نشان دهنده سرمایه گذاری بالا در زیرساخت های صنعتی کشور و عدم وابستگی به نفت و صادارت تولیدات داخلی غیر نفتی نشات می گیرد.

به گزارش مشکین رسا، در ساختار سنتی اقتصاد ایران که کشاورزی بر صنعت غلبه دارد همواره این طور است که نرخ تورم در ماه‌های بهمن، اسفند، فروردین و اردیبهشت با کاهش محصولات کشوری و البته تزریق نقدینگی  در قالب دستمزد‌ها به بالا‌ترین حد خود رسیده و در خرداد و تیر با رسیدن انبوه محصولات کشاورزی به بازار به حدود صفر می‌رسد لذا اگر آقای روحانی در تیر ماه از نرخ صفر درصدی می‌گفت جای تعجب نداشت چون صفر شدن تورم در این فصل امری عادی و طبیعی است اما‌ همان طور که اعلام شده است نرخ تورم در بهمن ماه در حالی که می‌توانست به بیشترین حد خود برسد، صفر شده و این معنادار است.
 
علاوه بر این برخی از منتقدان دولت نیز در رسانه‌های مختلف نوشته بودند که اگر نرخ تورم به صفر رسیده است چرا قیمت مرغ بالا رفته یا...! در پاسخ به اینکه چرا تورم صفر درصدی در سبد کالای خانوار احساس نمی‌شود، باید گفت که این رقم اساسا معیار مناسبی برای نشان دادن تغییر محصولات مصرفی به خصوص غذایی در سطوح مختلف طبقات اجتماع نیست. روشن است که وزن محصولات غذایی در یک خانواده ساکن شمال شهر و با جنوب شهر یکسان نبوده و این تفاوت باعث می‌شود که میزان فشار حاصل تورم متفاوت باشد.
 
البته منظور دکتر روحانی شاخص  تورم دی ماه نسبت به بهمن ماه بود . چون در عالم اقتصاد تورم سالانه کاربرد دارد. یعنی اگر تغییراتی در مورد تورم بخواهد صورت بگیرد باید امسال را نسبت به سال قبل مقایسه کرد تا نتیجه گرفت که تورم چقدر افزایش یا کاهش یافته است.
 
نباید فراموش کرد که تورم اگرچه با گرانی مرتبط است اما لزوما به معنای گرانی نیست به همین خاطر ممکن است که یک کالا در بازار گران و نرخ تورم از روند کاهشی داشته باشد.
 
روشن است که واقعی یا غیرواقعی بودن آمار اعلامی با اندکی تحقیق مشخص و تردیدهای موجود از بین می‌رود اما آنچه که در ذهن مردم ریشه کرده بی‌اعتمادی باقی مانده از دولت قبل است و به این سادگی‌ها از بین نخواهد رفت.
 
افزایش محصول ملی که تقاضا را کاهش دهد، باعث تعادل قیمت خواهد شد و تورم را پایین می‌آورد در غیر این صورت تورم هم چنان به راه خود ادامه خواهد داد.
 
درباره تورم سه شاخص اندازه‌گیری می شود یکی تورم سالانه است که تورم 12 ماه منتهی به یک ماه مشخص است. دیگری تورم نقطه به نقطه است که تورم یک ماه مشخص نسبت به همان ماه سال پیش است و تورم ماهانه هم تورم یک ماه نسبت به ماه قبل خودش است. شاخص تورم ماهانه که مورد استناد رییس جمهور قرار گرفته است شاخص مهمی است که بهمن‌ماه و اسفند ‌ماه، ماه خاصی است چون ما انتظار افزایش قیمت را داریم، اما این ماه علی‌رغم این‌که اصولا ماه گرانی است، اما تغییرات قیمت در بهمن‌ماه صفر بوده است و این شاخص مورد استناد مجریان کشور قرار گرفته است.
 
به هرحال ضمن تشکر و قدر دانی از دولت یازدهم که به اذعان خودشان و مشاورین اقتصادیش که تورم درحال کم شدن  هست و کم شدن تورم نیز نشان دهنده سرمایه گذاری بالا در زیرساخت های صنعتی کشور و عدم وابستگی به نفت و صادارت تولیدات داخلی غیر نفتی نشات می گرد. ما به عنوان دلسوزان نظام اعلام می داریم که دولت محترم یازدهم  محکم تر در مذاکرات هسته ای بایستند چون دیگه یا این شاخص تورم صفری یا نزدیک به صفر اصولا به هیچ کشور غربی وابسته نیستیم.
باتشکر
شاهین زمانی

ارسال نظر