تازه ترین مطالب

کد مطلب: 14838
تاریخ انتشار: ي, 1395/01/22 - 08:23
هنر در مدرسه عشق نشان‌دهنده نقاط کور و مبهم معضلات اجتماعى، اقتصادى، سیاسى، نظامى است. هنر در عرفان اسلامى ترسیمِ روشن عدالت و شرافت و انصاف و تجسیم تلخ‌کامی گرسنگانِ مغضوبِ قدرت و پول است.

به گزارش مشکین‌رسا، هنر انقلاب اسلامی یا هنر متعهد هنری است که مقارن با انقلاب ۱۳۵۷ ایران شکل گرفت و متأثر از اندیشه‌های روشنفکرانی همچون جلال آل احمد و علی شریعتی، رهنمودهای رهبر انقلاب، آیت‌الله روح‌الله خمینی و تجارت نهضت‌های ضد استعماری و چپ‌گرا بود. این هنر طی دهه 1360 و با بروز جنگ ایران و عراق باهنر موسوم به هنر دفاع مقدس درآمیخت.
 
سنت پسندیده نام‌گذاری روزهای هفته باهدف گرامی داشت مناسبت‌های مهم اسلامی و ملی، یکی از کارهای بسیار خوبی است که در حد خود به ماندگار شدن خاطره وقایع ارزشمند کمک می‌کند. در فرهنگ اسلامی هم همواره به این مسئله مهم توجه شده است. در قرآن کریم، از این روزهای مبارک و عبرت‌آموز، تحت عنوان «ایام‌الله» یاد می‌شود و حتی در یک مورد، به حضرت موسی علیه‌السلام دستور یادآوری این روزها داده‌شده است.
 
این شیوه پسندیده، پس از انقلاب شکوهمند اسلامی به‌صورت بسیار جدی دنبال شد که آثار و برکت‌های فراوانی نیز در پی داشته است. ازجمله پس از شهادت هنرمند متعهد و بسیجی، شهید سید مرتضی آوینی در روز بیستم فروردین سال 1372، با پیشنهاد شاعران، نویسندگان و هنرمندان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به مقام معظم رهبری، این روز به‌عنوان «روز هنر انقلاب اسلامی» نام‌گذاری شد.
 
به همین مناسبت به باز انتشار پیامی از حضرت امام (س) پرداخته‌ایم که در شهریورماه سال 1367 در تجلیل از هنر و هنرمندان متعهد صادر فرموده‌اند:
 
خون پاک صدها هنرمند فرزانه در جبهه‏هاى عشق و شهادت و شرف و عزتْ سرمایه زوال‌ناپذیر آن‌گونه هنرى است که باید، به‌تناسب عظمت و زیبایى انقلاب اسلامى، همیشه مشام جان زیباپسند طالبانِ جمال حق را معطر کند. تنها هنرى موردقبول قرآن است که صیقل دهنده اسلام ناب محمدى- صلی‌الله علیه و اله و سلم- اسلام ائمه هدى- علیهم‌السلام- اسلام فقراى دردمند، اسلام پابرهنگان، اسلام تازیانه خوردگانِ تاریخِ تلخ و شرم‏آور محرومیت‌ها باشد. هنرى زیبا و پاک است که کوبنده سرمایه‌داری مدرن و کمونیسم خون‏آشام و نابودکننده اسلام رفاه و تجمل، اسلام التقاط، اسلام سازش و فرومایگى، اسلام مرفهین بى‏درد و در یک کلمه «اسلام آمریکایی» باشد.
 
هنر در مدرسه عشق نشان‌دهنده نقاط کور و مبهم معضلات اجتماعى، اقتصادى، سیاسى، نظامى است. هنر در عرفان اسلامى ترسیمِ روشن عدالت و شرافت و انصاف و تجسیم تلخ‌کامی گرسنگانِ مغضوبِ قدرت و پول است.
 
هنر در جایگاه واقعى خود تصویر زالوصفتانى است که از مکیدن خون فرهنگ اصیل اسلامى، فرهنگ عدالت و صفا، لذت مى‏برند. تنها به هنرى باید پرداخت که راه ستیز با جهان خواران شرق و غرب و در رأس آنان امریکا و شوروى را بیاموزد.
 
هنرمندان ما تنها زمانى مى‏توانند بى‏دغدغه کوله‌بار مسئولیت و امانتشان را زمین بگذارند که مطمئن باشند مردمشان بدون اتکا به غیر، تنها و تنها در چهارچوب مکتبشان، به حیات جاویدان رسیده‏اند.
 
و هنرمندان ما در جبهه‏هاى دفاع مقدسمان این‌گونه بودند تا به ملأ اعلا شتافتند؛ و براى خدا و عزت و سعادت مردمشان جنگیدند؛ و درراه پیروزى اسلام عزیز تمام مدعیان هنر بى‏درد را رسوا نمودند.
 
فرازهایی از فرمایشات مقام معظم رهبری به مناسبت روز هنر انقلاب اسلامی
 
مسئله‌ی هنر و هنرمند، جزو مسائلی است که هم وظایف است، هم به‌شدت حساس و دقیق است و مرزهای دشواری در این زمینه وجود دارد. اگر ما به این مرزها بی‌توجه باشیم. ممکن است خطا کنیم و برخلاف آنچه شایسته است،‌ عمل نمایید به بهانه روز هنر انقلاب اسلامی (20 فروردین‌ماه)، فرازهایی از فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد اهمیت هنر به مناسبت روز هنر انقلاب اسلامی بیان می‌شود:
 

  • امروز بیشترین ضربه‌ای که دارد در دنیا به ما می‌خورد، از کارکرد هنر است
  •  

بنده جزو دوستداران هنر و معتقد به رسالت هنر هستم؛ یعنی من از به دندان به هنر معتقدم. عده‌ای هنر را تجملاتی و تشریفاتی و مثل زعفران روی قاب پلو به‌حساب می‌آورند؛ ولی بنده این‌طور عقیده ندارم. من برای هنر نقش واقعی، جدی و اساس قائلم. امروز هم بیشترین ضربه‌ای که دارد در دنیا به ما می‌خورد، از کارکرد هنر است. حتی کارهای ارتباطی که انجام می‌دهند، اگر آن را باهنر آمیخته نکنند، اثر ندارد. همین پروپاگاندهای معروف دنیا خودش یک هنر است؛ این‌ها باکارهای غیر هنری و غیر فیزیکی حل نمی‌شود؛ هنرمندی لازم دارد تا بتواند یک پیام را در عمق جان مخاطب خود حق جلوه دهد؛ درحالی‌که باطل محض است. دنیا دارد این‌طوری عمل می‌کند.
 

  • هنر،‌ زبان رسایی برای همه موضوعات و بخصوص موضوعات پیچیده‌ای مثل انقلاب است
  •  

هنر،‌ زبان رسایی برای همه موضوعات و بخصوص موضوعات پیچیده‌ای مثل انقلاب است. هرچه امثال من درباره انقلاب بگوییم، نخواهیم توانست آن حقیقت عظیم را تشریح کنیم؛ مگر این‌که زبان هنر وارد میدان شود. زبان هنر است که می‌تواند حوادث عظیم را تبیین و تشریح کند و ذهن‌ها را روشن نماید؛ بنابراین، همان‌طور که اشاره کردید، کاملاً‌ درست است؛ هنر چنین نقشی را دارد.
 

  • هنر، بهترین وسیله برای انعکاس مفاهیم و مسائل است
  •  

هنر، بهترین وسیله برای انعکاس مفاهیم و مسائل است. اگر انقلاب و جامعه‌ی اسلامی از هنر فاخر و برجسته برخوردار نباشد، نخواهد توانست مکنونات قلبی خود را به مخاطبان خودش برساند و با آن‌ها ارتباط برقرار کند. هنر چیزهایی را منعکس می‌کند که بیان ساده و عادی نمی‌تواند آن‌ها را منعکس کند؛ مخصوصاً به نسل‌های آینده و همین‌طور به نسل کنونی.
 

  • هنر مهم‌ترین وسیله است برای گسترش یک فکر درست یا نادرست
  •  

بدون هنر، حرف عادی جای خودش را حتی در ذهن کسی پیدا نمی‌کند، چه برسد به این‌که جذابیت داشته باشد و جای‌گیر و ماندگار شود. هنر مهم‌ترین وسیله است برای گسترش یک فکر درست یا نادرست. هنر، وسیله، ابزار و رسانه است؛ رسانه‌ای بسیار مهم. هنر جزو برجسته‌ترین مخلوقات الهی است و جزو ارزشمندترین صُنع پروردگار است که باید آن را ارج گذاشت. اگر از ابزار هنر در کارهای علمی و القائات فکری و علمی که از صداوسیما پخش می‌شود، استفاده شود. ماندگاری و جاذبه‌ی آن کارها مضاعف خواهد شد. هرچه ما جلو می‌رویم، نقش ارتباط‌گیری باهنر بیشتر آشکار می‌شود؛ ارتباط گرفتن با ذهن و دل مخاطبان خود،‌ مردم خود، با کمک ابزار بسیار کارآمد هنر. امروز آن‌کسانی که پیامی برای مردم‌دارند؛ چه پیام رحمانی، چه پیام شیطانی- فرق نمی‌کند- بهترین وسیله‌ای که در اختیار می‌گیرند، وسیله‌ی هنر است. لذا شما می‌بینید به کمک هنر، امروز در دنیا باطل‌ترین حرف‌ها را در ذهن یک مجموعه‌ی عظیمی از مردم به‌صورت حق جلوه می‌دهند که بدون هنر امکان نداشت، اما باهنر و به کمک ابزار هنر این کار را می‌کنند. همین سینما، هنر است؛ همین تلویزیون،‌ هنر است؛ انواع و اقسام شیوه‌های هنری را به کار می‌گیرند برای اینکه بتوانند یک پیام باطل را به شکل حق به ذهن‌ها منتقل کنند؛ بنابراین هنر این‌قدر اهمیت پیداکرده است.
 
هنر و قالب‌های گوناگون آن در عصری که شاهد صف‌آرایی تمام‌عیار تفکر مادی در مقابل تفکر الهی و توحیدی هستیم اهمیت مضاعفی پیداکرده و وظیفه مهمی در تبیین حقایق و مقابله با دشمنی‌ها دارد. ازاین‌رو است که رسالت هنر انقلابی در دوره پس از انقلاب اسلامی مطرح می‌شود و هنرمندان متدین و انقلابی نقشی مضاعف می‌یابند. در این مقاله هنر انقلاب اسلامی را از منظر مقام معظم رهبری بررسی می‌کنیم:
 
مقام معظم رهبری هنر را مجموعه‌ای از احساس و ادراک زیبایی‌ها و حقایق و تبیین آن‌ها برشمردند و خاطرنشان کردند: هنر حقیقتی بسیار فاخر و عطیه‌ای از جانب پروردگار است که مانند هر موهبت دیگر الهی، مسؤولیت‌ها و تکالیفی را برای صاحب آن به همراه می‌آورد. ایشان در تبیین تعبیر «هنر متعهد» به مسؤولیت‌های انسانی هر فرد اشاره‌کرده و می‌فرمایند هنرمند علاوه بر تکالیف ذاتی انسانی، به علت ویژگی‌های بسیار ممتاز هنر، باید در خصوص قالب و مضمون آثار خود نیز احساس تعهد کند. هنرمندان باید علاوه بر مسؤولیت پذیری در خلاقیت، نوآوری و پیشرفت در قالب، همواره در قبال مضمون و محتوای آثار خود نیز احساس مسؤولیت کنند و از این طریق به مخاطبان خود احترام بگذارند. ایشان می‌فرمایند هرقدر یک هنرمند به مرحله بالاتری از فکر و اندیشه و درک عقلانی برسد، جوهره کارهای هنری او کیفیت و ارتقای بیشتری خواهد یافت و درک هنری او از پشتوانه بیشتری برخوردار خواهد شد.
 
هنریک شیوه بیان است، یک شیوه ادا کردن است. منتها این شیوه‌ی بیان از هر تبیین دیگر رساتر، دقیق‌تر، نافذتر و ماندگارتر است رساتر بودن، دقیق‌تر بودن، نافذتر و ماندگارتر بودن، در فهم معنای هنر کمک می‌کند. ای‌بسا که یک گزارش غیر هنری، گرچه علمی و تحقیقی و دقیق، خاصیت ارائه‌ی هنری را نداشته باشد. هر پیامی، هر دعوتی، هر انقلابی، هر تمدنی و هر فرهنگی تا در قالب هنر ریخته نشود، شانس نفوذ و گسترش ندارد و ماندگار خواهد بود و فرقی هم بین پیام‌های حق و باطل نیست. کار هنر با محتوی پایان نمی‌یابد، قالب نیز ارزش بسیار دارد. ظرف نازیبا، مظروف زیبا را زشت جلوه می‌دهد و برای ساختن ظرف زیبا در عرصه‌ی هنر تنها استعداد کافی نیست، آموزش هم ضرورت دارد. هنرمندانی که قدرت آموزش اصول هنری را در خود می‌بینند، باید به یاری جوانان بشتابند.
 
ایشان با تفکیک کامل هنر دینی از هنر ریاکارانه متحجر و قشری گرا می‌فرمایند: هنر دینی، آن است که معارفی را که ادیان الهی و کامل‌تر از همه دین مبین اسلام باهدف سعادت حقیقی بشر، به دنبال ترویج آن بوده‌اند، در جوامع انسانی منتشر کند و در افکار بشر، ماندگار و جاودانه سازد. در هنر دینی، الزامی به استفاده از واژگان یا نمادهای مذهبی نیست، بلکه ترویج هنرمندانه مقولاتی نظیر «عدالت حقوق انسانی و مسائل اخلاقی» و پرهیز از «ابتذال و استحاله هویت انسان و جامعه» می‌تواند نمونه‌های خوبی از هنر دینی باشد.
 
هنر در جمهوری اسلامی یک وسیله و ابزار و از شمار بهترین‌هاست. اگر جمهوری اسلامی حرفی برای گفتن و یا ایده‌ای برای عرضه کردن دارد، این عرضه باید با بهترین شیوه‌ها که همان هنراست انجام گیرد هنر امروز ایران، هنر مقاومت است، نه هنر تسلیم و سازش. این‌گونه هنر، شرط اصلی آگاهی و زمان‌شناسی ونیز شجاعت و گستاخی در برابر تهاجم وحشیانه‌ای است که در آن از همه ابزارها برای سرکوبی و به ذلت کشانیدن ملت ما استفاده می‌شود.
 
ایشان می‌فرمایند انقلاب اسلامی ماندگار است چراکه هدایت الهی و حمایت مردمی پشتوانه‌ی آن است. هنر شما باید درراه تعمیق ارزش‌های آن بکار رود. شما باید از ابزار هنر خود شمشیری بسازید تا ناپاکی‌ها و ناخالصی‌ها را بزداید، تا راه رشد هموار شود.
خ- محمدی اصل بسیج هنرمندان مشکین شهر
انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

عالی بود خانم محمدی اصل عزیز

خیلی ممنون از مقاله خوب شما
ارسال نظر