تازه ترین مطالب

کد مطلب: 15029
تاریخ انتشار: ي, 1395/02/26 - 23:28
در جریان گرانی مرغ در شهرستان مشگین‌شهر مرغداران دچار ضرر و زیان شده و در مقابل واسطه ها در این میان به سود می‌رسند و در این میان کسی به داد مرغداران نمی‌رسد.

به گزارش اورامی، با سلام و تشکر از شهروندانی که به این قضیه حساسیت نشان داده و خواهان رسیدگی جدّی به موضوع هستند.
 
علی ایحال در این رابطه می‌توان گفت که قیمت گذاری برای مرغ بنا به دلخواه آقایان ذینفعِ ذی نفوذ، در سطح منطقه مشکین شهر براساس نرخی که روزانه از طریق تلفن گویای وابسته به استان آذربایجان شرقی(تبریز) به شماره 04135457990 میباشد، صورت می‌پذیرد. که این نه منطقی بوده و نه قانونی است.
 
پس قیمت اعلامی مرغ به صورت روزانه اگر می‌خواهد انجام پذیرد، بایستی از طریق سامانه تلفن گویای اتحادیه مرغداران استان اردبیل، همان استان متبوعه و از شماره 04533369178 باید انجام و تصمیمات نرخ گذاری صورت پذیرد.
 
حال سوال این است چرا کشتارگاه‌ها و فروشندگان مرغ مشکین‌شهر، در رابطه با قیمت‌گذاری به مصرف کنندگان نه تنها از اردبیل بلکه حتّی از قانون تبعییت و تمکین نمی‌کنند.
 
دلیل آن واضح است. باید به اطلاع همگان رسانده شود که فروشندگان جزء و در رأس آن، صنف سوپرمارکت‌داران و مسئولین هیات مدیره صنف یاد شده و در راس آن رئیس صنف مذکور با همراهی و تعصّب نشان دادن به سایر همکاران مغازه دار خود، ضمن توجیه غیر قانونی و با آگاهی از قانون، خویشتن را به نشنیدن و ندیدن زده و بدون در نظر گرفتن شرع و حرام بودن معامله « ویل للمطففین » در عرصه شهر و در مقابل مسئولین مافوق اجرائی دولتی، به یکه تازی پرداخته و خویش را تافته جدا بافته فرض و جَوَلان می‌دهند. در عین حال که بازوی قانون گذاری و اعمال قانون نیز در بستر مناسب در ادارات متبوعه وجود دارد.
 
در حالت کلی می‌توان تاکید کرد وضعیت قیمت مرغ در بازار برای مصرف کننده، علی الخصوص در بین فاصله‌ی کوتاه مشکین شهر تا اردبیل و شکاف قیمتی فاحش، واقعیتی است که باید بپذیریم تا به آن پرداخته شود.
 
بعنوان مثال مضنه یک روزکاری:
قیمت مرغ زنده در مشکین شهر هر کیلو (مبنا)                          34000ریال
--------------------------------------------------------
قیمت تمام شده هر کیلو با 25% ضایعات مرغ پس از کشتار          42500ریال
اعمال10%سود برای خرده فروش(مغازه دار)                              4250ریال
هزینه کارگری برای هر کیلو تمام شده                                       2000ریال
هزینه کشتارگاه برای هر کیلو                                                  2000ریال
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
قیمت تمام شده مرغ، برای عرضه در بازار همان روز                      50750 ریال
 
ضمنا بها جیگر و سنگدان هر مرغ در هزینه حمل مرغ کشتار شده از کشتارگاه به محل عرضه تهاتر و استمهال می‌گردد.
 
حال به چه دلیل باید مرغی که به قیمت50750 ریال بصورت خرده به‌مردم عرضه شود به قیمت 60000 ریال و بالاتر باید بخورد مردم داده می‌شود؟ در حالی که این قیمت با شهر همجوار اردبیل در اختلاف فاحش قرار دارد.
 
جواب: مرغدار بیچاره اسیر دست پا بسته مسئولین کشتارگاه و واسطه ها گردیده و به علت همین خلا غیر قانونی و عدم نظارت کافی، سود آن در جیب کشتارکن و فروشنده خرده سرازیر می‌شود. چون مرغدار ناچار است مرغ پرورش یافته خود را که در صورت تاخیر در فروش، بایستی دچار هزینه های دان و داروی (آنتی بیوتیک و غیره) مصرفی روزانه برای گله مرغان متحمل گردد، سرسام آور بوده و به هر قیمتی به جهت رهائی از دستان مرغان زبان بسته با توجه به مساعد دیدن اوضاع توسط کشتار کن و سایر عوامل، بایستی به موضوع تن در دهد.
 
لازم به ذکر است مرغدار بیچاره در این بین فقط متحمل ضرر و زیان گردیده و در صورت عایدی منفعت، مبلغ قابل توجه نبوده و در مقایسه با سود عایدی واسطه‌ها در حد زیر صفر قرار دارد. و کسی هم نیست که به داد مرغداران بیچاره برسد و به اصطلاح این رشته سر دراز دارد ...
 
حال بر مسئولین ذیربط است که در رابطه ی با موضوع باید به دو مسئله دقت نمایند.
 
1) اختصاص دادن سود معقول با تعیین نرخ روزانه برای کشتارکن ها و فروشندگان بازار و مغازه داران.
 
2) حمایت از طبقه مظلوم مرغدار که دسترنج آنان را عده ای فرصت طلب سود جو به غارت می‌برد.
 
که در صورت ادامه وضعیت بدین طریق، نه تنها مشکلی دوا نخواهد شد، بلکه در آینده نزدیک صنعت مرغداری در مشکین‌شهر که به عنوان قطب در منطقه یاد می‌شود، به اضمحلال خود رسیده و عده زیادی از افراد، که نان خانواده خود را از طریق کار در این مراکز به دست می‌آورند بیکار و آواره خواهند شد.
 
نکته آخر! آقایان مسئولین ذیربط! برای واسطه‌ها و کشتارکن‌ها و فروشندگان خرده و عوامل عدیده دخیل در موضوع، بایستی در این میان سود منطقی لحاظ و در زمان ارائه خدمات برای مصرف کنندگان نیز، نظارت دقیق و روزانه به عمل آید.
 
ضعف ما در متن و بطن قانون و قانونگذار نیست! ضعف مفرط در اجرای قانون گریبان ما را گرفته است . که به یک عده ای که در جامعه یکه تازی می‌کنند و خون مردم را می‌مکند ، زورمان حتی با حربه قانون به هر دلیل نمی‌رسد.
 
 گفتني است قيمت ها به عنوان مثال درج شده است.
یحیی حمیدزاده خیاوی
 
انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

اقای حمیدزاده اولا که خود شما یکی از تصمیم گیرندگان و متولیان مرغ شهرستان هستید ثانیا اکثر براوردها و حساب کتابهای شما نادرست بوده و فرافکنی می باشد چرا که نمونه بارز ان نرخ اعلامی مرغ زنده توسط تلفن گویای!!!!! اردبیل میباشد که برای امروز 95/2/27 مبلغ 4100 تومان اعلام کرد که مطابق قیمت مشگین میباشد و متاسفانه تلفن گویای!!!!! اردبیل از اعلام قیمت مرغ پرکنده عاجز مانده و طفره رفتند

اقای حمیدزاده شما که مسئول تعاونی مرغداران هستید چرا برای تعادل قیمت مرغ کاری انجام نمیدهید شما مرغهای تعاونی را به قیمت مناسب بفروشید آنوقت سایرین هم از شما پیروی کنند. به عمل براید مرد را به سخندانی نیست

با سلام و تشکر از توجه شما برادر بزرگوار نسبت به قضیه ، بعرض میرسانم که در سطح شهر شعبه ای افتتاح گردیده که روبروی دفترخانه آقای قهرمانی واقع در خیابان باهنر جنوبی با نام مرغداری سبلان ، که مقرر گردیده بازار بهر قیمتی باشد همان فروشگاه بمبلغ5000ریال پایین تر از قیمت بازار ، مرغ را بمصرف کنندگان و همشهریان محترم عرضه بدارد. ضمنا از فرصت استفاده و باطلاع عموم میرسانم که در صورت خرید عمده ، توسط مراکزی که مصرف زیاد روزانه و یا در مناسبتهای متعدد دارند تخفیف ویژه علاوه بر تخفیف یاد شده وجود خواهد داشت و در صورت استقبال و همکاری عموم و ارگانها و ادارات ، شعبه هایی جدید را در سطح شهر دایر خواهیم کرد. ایام مستدام.منتظر راهنمائی و نظرات سازنده شما بزرگواران هستم.ارادتمند تمامی همشهریان و هموطنان. حمیدزاده.
ارسال نظر