تازه ترین مطالب

کد مطلب: 15640
تاریخ انتشار: ي, 1395/05/17 - 08:36
روز خبرنگار؛ مجاهد با سلاح قلم، مبارک باد
خبرنگار سرباز وطنی است که در راه آرمان‌هایش جان فشانی می‌کند
خبرنگار مجاهدی است که ابزارش قلم اوست و به برکت سوره‌ی القلم و «سوگند به قلم» که در این سوره خداوند یاد کرده است قلم را سلاحی جهت حضور در جبهه‌ی فرهنگی به کار گرفته و از هر گونه سوء استفاده‌هایی از ابزار خود بری می‌جوید.

17 مرداد ماه به مناسبت گرامیداشت شهید گرانقدر محمود صارمی به عنوان روز خبرنگار نام گذاری شده است؛ «شهيد محمود صارمی» خبرنگار ایرانی و مسئول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف بود که در سال ۱۳۷۷ در جریان کشتار دیپلمات‌های ایرانی در مزار شریف کشته شد و شورای فرهنگ عمومی کشور در اولین سالگرد این رخداد، 17 مرداد ماه را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاري كرد.
 
نام گذاری چنین روزی به برکت شهادت شهید خبرنگار محمود صارمی به روز خبرنگار، نشان از سمبل رشادت و شهامت خبرنگاران است که حاضرند در راه آرمان هایشان در راه وطن شان از چشیدن کام شهادت مضایقه نکنند.
 
خبرنگار؛ ترکیب مقلوب نگارش خبر است. یک خبرنگار؛ یک نگارنده، یک نویسنده است و در پی آن یک خبرنگار خوب، یک نویسنده مطلوب است و قبل از نگارش هر خبری؛ از آنجا که از دل مردم برخاسته و به ندای مردم گام برداشته و هدفش آگاه سازی مردم است، باید جوانب روحی، اخلاقی، اجتماعی و شرعی آن خبر را در آینه­‌ی دیدگان خود قرار دهد.
 
یک خبرنگار طرف قراردادش عام مردم است چراکه سرلوحه­‌ی هدفش مردم است. با توجه به شرایط شغلی و مقدساتی که بنای شغلش را تأمین می­‌کند هیچ تفکیکی بین عموم و خصوص نیست. نگرش یکی است چرا که هدف، آگاه سازی به عامه‌ی مردم است نه قشر خاصی.
 
جهاد، مسیری است که هر انسانی با توجه به استعدادهایش در آن گام می­‌گذارد. یک خبرنگار، مجاهدی است که ابزارش همان قلم اوست و به برکت سوره‌­ی القلم و «سوگند به قلم» که در این سوره خداوند یاد کرده است قلم را یک سلاحی جهت حضور در جبهه­‌ی فرهنگی به کار گرفته و از هر گونه سوء استفاده­‌هایی از ابزار خود بری می­‌جوید.
 
بنابراین، یک خبرنگار یک سرباز وطن است همچون سایر مردمی که با هر نحوی و به هر گونه‌ای سرباز میهن خود می‌­باشند.
 
امروزه، در عصری که مسأله­‌ی جنگ نرم مطرح است و مسأله جهاد از فروعات دینی و از وظایف هر مسلمانی از ایام پیامبر(ص) مطرح است، بر هر شخصی لازم است بر این امر قیام کند و با هر روشی حتی با یک سخن گفتن ساده که می‌تواند تأثیرگذار و جنبه‌­ی دفاعی داشته باشد به جهاد برخیزد، چرا که طبق روایات ائمه اطهار حب وطن و مقاومت از آن از وظایف هر مؤمنی است.
 
جهاد، تنها به دست گرفتن اسلحه­‌ی سرد و ریختن خون گرم نیست. جهاد با توجه به عصرش معنا پیدا می­‌کند. در چنین عصری که مسأله­‌ی جنگ فرهنگی مطرح است. بازی با شعور و احساسات و اعتقادات و فرهنگ یک ملت در پیش است و وقتی خبرنگاری در چنین عرصه‌­ای حضور می‌­یابد جهادش ایستادگی در برابر چنین بازیچه­‌هایی تنها با آگاه سازی اقشار مختلف جامعه است.
 
اعتما ملتش قوی­ترین پشتوانه‌­ی یک خبرنگار است:
 
موفقیت و سعی در جهت رسیدن بدان، هدف هر گروهی و سنخی است. اما برای گروه‌­های مردمی و شغل­‌هایی که با مردم سر و کار دارند اعتماد مردمی حرف اول را می­زند و تنها با اعتماد مردم و نهادهای دولتی و خصوصی است که می­‌تواند زمینه­‌ساز پیشرفت یک خبرنگار و در گرو آن توسعه­‌ی یک کشور شود.
 
بنابراین اعتماد ملت بعد از توفیق و عنایت الهی، پشتوانه­ی عظیمی است که می­‌تواند موجب ترقی و عدم اعتمادشان موجبات پسرفت یک خبرنگار مردمی را فراهم سازد.
 
از مهم­ترین ویژگی­‌های یک خبرنگار داشتن آزادی عمل است، چه از سوی نهادهای خاص و چه از سوی دولت و ملت. در این صورت است که خواهد توانست بدون سانسور و یا به نفع شخص یا حزب خاص جلوه دادن، دست به انتشار اخبار جهت آگاهانیدن عوام زند.
 
یک خبرنگار را امین خود بدانید برای دفاع از حقوق آزادی بیان.
 
انتهای پیام/

ارسال نظر