تازه ترین مطالب

کد مطلب: 16045
تاریخ انتشار: ج, 1395/08/07 - 12:48
جلوی ضرر را با ایجاد سلامت فرهنگی و روانی برای آینده، از امروز بگیریم چرا که سهم خواهی باعث می شود اولاً ملاک‌های شایسته سالاری مغفول بماند و ثانیاً همه هَم وغَم نماینده مصروف دادن سهم شود و ثالثاً نماینده توسط افرادی نالایق هزینه می شود.

به گزارش پایگاه خبری اورامی، فصل انتخابات و به خصوص انتخابات مجلس شورای اسلامی و به طور خاص در شهرستان‌های کوچک فصل آشفته بازاری است، پس از پایان این مرحله و مشخص شدن نماینده، تازه عوارض نامیمون آن مشخص می‌شود از آنجا که در بحبوحه این کارزار نفس گیر و تبلیغات و تلاش برای برای پیرورزی به هر طریقی تقریباً تمامی اخلاق،آداب و قواعد بازی فتوّت آمیز از متن جامعه رخت برمی‌بندد و همه کاندیداها هدفی جز دستیابی به کرسی مجلس ندارند لذا برای نیل به مقصود در بسیاری از موارد از هیچ کاری فرو نمی‌گذارند و از هر وسیله ای برای جامه عمل پوشاندن به آمال وآرزوهای ناشی از حضور در قویترین قوه از قوای حکومتی بهره می‌جویند ،گرچه در این برهه از زمان که تب و تاب انتخاباتی فروکش کرده ،قبولاندن آشفته بازاری دوره برگزیده شدن کمی سخت است امّا یک بررسی موشکافانه بازار داغ تبلیغات و برنده شدن به هر قیمتی و دقّت در رفتارهای اعضای ستادهای انتخاباتی به خصوص سهم خواهان کاندید پیروز و راه یافته به مجلس و آسیب شناسی آن، بروز عوارض غیر قابل جبران در ساختار جامعه و هنجار شکنی‌های صورت گرفته به خصوص حرص و ولع قدرت و احتمالاً کینه توزی و در برخی از موارد ایجاد انشقاق در عواطف و احساسات پاک ملی و ملی و مذهبی مردم را نشان خواهد داد، که دراین مجال به چند مورد و به اقتضای این فرصت اشاره می شود.

 

الف: در آشفته بازار کسب رأی به هر قیمتی، امکان خرید و فروش این کالا شده در سال‌های اخیر به هیچ عنوان دور از انتظار نیست که اذعان دبیر شورای نگهبان بعد از پایان انتخابات مجلس دهم و عزم برای نظارت قویتر و شفافیت مالی کاندیداها دلیل صحت این ادعا است ،لذا با این توصیف می‌توان ادّعا کرد که اکنون در مجلس شورای اسلامی نماینده یا نمایندگانی شرف حضوردارند که احتمالاً بخشی از آرایشان از محل بیع بوده است.

 

ب: در شلوغی و فضای داغ انتخابات که کاندیداها مثل آدم زمین خورده در همان در لحظات اول هستند و چون بدنشان گرم است صدمات واردشده را به درستی درک نمی کنند ،دربسیاری از موارد تسلط چندانی بر برنامه ریزی ها و اتفاقات ستاد خود ندارند به همین دلیل از برخی بی اخلاقی های بی خبرند.

 

ج: در همین عدم تسلط، افرادی وارد ستاد می شوند و یا نفوذ می‌کنند که در شرایط عادی هیچ پذیرشی در هیچ جمعی ندارند و دارای سلامت روانی و اخلاقی نیستند (با شلوار ورزشی در مراسم رژه نیروهای نظامی هفته دفاع مقدس در جایگاه و در کنار وکیل می نشینند) و گاهی ملاحظه می شود افراد خارج از تعادل روانی و رفتاری به عنوان مثلاً تهیه کننده بیانیه‌ها و تصمیم گیر خود را در ستاد جا می‌زنند (بیانیه هایی که در آن رزمندگان مدافع ناموس وشرفمان در هشت سال دفاع مقدس شیوخ نهروانی خطاب می شوند و تهمت های ناروا به آبرومندان زده می شود) و یا افرادی به حلقه اول ستاد راه پیدا می‌کنند که بیشتر ریسک کارند تا طرفدار . این افراد که در بیشتر موارد نیز ثبات رأی و نظر ندارند با احتساب شانس 50 به50 وارد می‌شوند و در صورت تامین شدن 50 درصد مثبت شانس شان مدعی سهمی گنده‌تر از لقمه دهانشان می‌شوند، افرادی هم هستند که با قصد قبلی و به منظور تامین منافع مالی آنی وآتی وارد ستاد می شوند این گروه بیشتر به طرف ستاد های متمول و دارای چربش مالی زیاد می روند و ملاحظه شده است که از این رهگذر پول هنگفتی به جیب زده اند.

 

س: برخی هم با حضور در ستاد به دنبال عقده گشایی در آینده هستند اینان نیز سرمایه گذاری می کنند تا در صورت به بار نشستن سرمایه خود دق دلی هایشان را سر فرد یا افرادی که از قبل از آنها کینه به دل دارند خالی کنند، این گونه بیماران بعدها هوچیگری وکوبش مشت بر روی میز مدیران ادارات و نهادها را با امید به پشتیبانی نماینده، شیوه کار خود قرار می‌دهند.

 

ش: ملاحظه شده و می شود برخی ها نیز خود را از آنچه که هستند پر بادتر(بادکنکی)و بوقلمونی نشان می دهند و ممکن است با تکانی کوچک بادشان بخوابد ،اینان در شرایط عادی توان کنترل افراد خانواده خود را نیز ندارند و پهلوان زبانند تا عمل ،این طیف برای کاندیدای گرم در هوای انتخابات چنان جلوه گری می کنند که گویی همه آرا ء صندوق‌ها را با دستان خود کتابت کرده اند.

 

ک: افرادی نیز هستند که فضای انتخابات را بهترین فرصت برای شاخ و شانه کشیدن به دیگران می‌دانند و برای ارضای امیال نابخردانه خود، با حضور در ستادکاندیداها خود را راضی می‌کنند.

 

ق: افرادی هم هستند که فقط بودن در مجالس و محافل را دوست دارند و سعی می‌کنند با به رخ کشیدن ارتباط خود با نماینده هم درد خود را تسکین دهند و هم شاید از این طریق در مرعوب ساختن دیگران بهره مند شوند لازم به توضیح است همه آسیب های فوق الذکر لزوماً در همه ستادها یکجا رخ نمی‌دهد و تعداد این گونه افراد چندان هم کثیر نیست امّا رفتارشان و عوارض مرض هایشان در جامعه می‌ماند و به نوعی نهادینه می‌شود این عوارض پس از پایان انتخابات، از لحاظ کمیت روبه کاهش می گذارد ولی در کیفیت تغییر ماهیت می دهد و در قالب های دیگر مثل سهم خواهی و قدرت مشت و تن صدای بالا و تمسخر دیگران و بی حرمتی ، خود را نشان می دهد.

 

م: گاهی نیز رفتار هایی از جانب برخی معدود نمایندگان و طرفدارانشان بروز می دهد که آدمی حسّ می‌کند دوران خان خانی و چماق داری احیاء شده است ،آنجا که شاهد حرکت های مستبدانه و قلدرمابانه از طرف برخی ها می شویم. به نظر نمی رسد فردی منصف باشد و همه مطالب فوق الاشاره را ردّ کند چون اگر چنین کند باز هم دروغی دیگر را رواج داده است.

 

پس آیا بهتر نیست جلوی ضرر را با لحاظ ایجاد سلامت فرهنگی و روانی برای آینده، از همین زمان بگیریم و نگذاریم شهر و دیارمان رو به قهقرایی بگراید، انتخاب و انتخابات یکی از مظاهر متمدن بودن است، پس چرا از قِبَل همین موضوع سیری نزولی در همه ابعاد داشته باشیم.

 

سهم خواهی باعث می شود اولاً ملاک‌های شایسته سالاری مغفول بماند و ثانیاً همه هَم وغَم نماینده مصروف دادن سهم شود و ثالثاً نماینده توسط افرادی نالایق هزینه می شود.

 

آیا بهتر نیست بعد از سپری شدن ایام انتخابات و تبلیغات آن، جلوی بروز رفتارهای ناشایست طرفداران گرفته شود.

 

آیا بهتر نیست برخی بدعت های غلط با فداکاری و شجاعت نماینده برچیده شود و چه زیبا خواهد بود ستادهای انتخاباتی از همان ابتدا فقط پذیرای دلسوزان واقعی باشند و اجازه ورود فرصت طلبان و عقده گشایان و قلدر مأبان از همان خوان اول بسته شود.

 

اقتصاد سالم و اشتغال درست و برنامه ریزی و توسعه پایدار زمانی رخ خواهد داد که فرهنگ سالم داشته باشیم.

 

علی عباسی

 

انتهای پیام/

ارسال نظر