تازه ترین مطالب

کد مطلب: 5854
تاریخ انتشار: چ, 1392/06/27 - 15:03
مشکین رسا: رسول فانی رئیس شورای اسلامی شهر در مقاله ای چالشها و راهکارهای گردشگری سلامت در استان اردبیل و شهرهای تابعه را مورد بررسی قرار داده است .

مقدمه
   صنعت توریسم، به جهت داشتن مطلوبیتها و منافع عمده برای یک کشور، یک فرصت محسوب می شود، اما ممکن است مسائلی را در پی داشته باشد که سایر بخشها را نیز تحت الشعاع قرار دهد. یکی از شاخه های توریسم که اخیرا در کشور ما توجه مسوولان امر را به خود جلب نموده است، توریسم درمانی می باشد. این صنعت، به جهت نزدیکی بعضی از استانهای کشور به نوار مرزی، رونق ویژه ای یافته است که علاوه بر رونق بازار گردشگری معمول و بخش سلامت، چالشهایی را نیز پدید آورده است که لازم است کارشناسان و متخصصین مربوط، راهکارهای موثری را برای حل مشکلات ناشی از آن پیدا نمایند.
   تعریف و تاریخچه توریسم سلامت
   تعریفی که سازمان جهانی گردشگری از توریسم درمانی دارد عبارت است از: افراد و گروه‏هایی که برای استفاده از تغییرات آب وهوا، با اهداف پزشکی و درمان  همچون استفاده از آب‏های معدنی،گذراندن دوران نقاهت، معالجه ونظایر آن اقدام به مسافرت می‏کنند.
البته تعاریف و اصطلاحات دیگری هم وجود داردکه دامنه این نوع از گردشگری را گسترده‏تر می‏کند، گردشگری سلامت،یکی از این واژه‏هاست که به مسافرت توریست به دهکده‏های سلامت و مناطق دارای چشمه‏های آب معدنی و آب‏گرم اشاره می‏کند. در این نوع سفر توریست برای رهایی از تنش‏های زندگی رورمره و تجدید قوا، بدون مداخله و نظارت پزشکی راهی سفر می‏شود. معمولا اینَ توریست‏ها بیماری جسمی مشخصی ندارند و بیشتر در پی بهره‏مندی ازطبیعت شفا بخش مناطق دیگر هستند. گردشگری درمانی یکی دیگر از این واژه‏هاست که به معنای مسافرت توریست بمنظور استفاده ازمنابع گردشگری درمانی طبیعی (آب‏های معدنی، نمک،لجن،غیره) است که معمولا برای درمان برخی بیماری‏ها یا گذراندن دوران نقاهت تحت نظارت و مداخله پزشکی صورت می‏گیرد. گردشگری پزشکی،نوع دیگری از گردشگری سلامت است که با هدف درمان بیماری‏های جسمی یا انجام نوعی از عمل‏های جراحی تحت نظارت پزشکان دربیمارستان‏ها ومراکز درمانی انجام می‏شود. در این نوع از گرشگری سلامت،بیمار ممکن است پس از درمان و معالجه نیازمند استفاده از فضاها و خدمات گردشگری درمانی (مانند آب‏گرم‏ها) باشد، که در اینصورت ممکن است گردشگری او با سفربه نقاطی که این امکانات رادارند تکمیل شود.
   امروزه گردشگری در بسیاری از کشورها، نیروی اصلی بهبود و رشد اقتصادی کشور محسوب می‌شود و یکی از پویا‌ترین فعالیت‌های اقتصادی عصر حاضر است که نقش مهمی در توسعه پایدار محلی ایفا می‌کند.در واقع با راه‏اندازی و توسعه این صنعت فرصتی راهبردی ایجاد شده و به اقتصاد تنوع بخشیده و موجب اشتغال‌زایی و درآمد می‌شود.
   تاریخچه
   بطور کلی از اوایل دهه۱۹۷۰ توریسم و گردشگری جایگاه خود را به عنوان یک صنعت در بین دیگر صنایع یافت. فلورانس نایتینگل، جزء اولین نفراتی بود که در اواخر قرن ۱۹ توریسم پزشکی را ترویج داد. او بیماران را برای درمان از چشمه‏های آب معدنی سوئیس به چشمه‏های آب معدنی ترکیه که ارزان‏تر بودند، راهنمایی می‏کرد.
   گردشگری سلامت در ایران سابقه چندانی ندارد و در سال ۸۲ برای اولین بار این موضوع در ایران، از سوی وزارت بهداشت و درمان مورد توجه قرار گرفت و در سال۸۳ و پس از ادغام سازمان‏های میراث فرهنگی و ایرانگردی و جهانگردی، توریسم درمانی به صورت مستقل در ایران ایجاد شد.
   در حالیکه توریسم درمانی دربسیاری از کشورها نقش مهمی در ارزآوری دارد و هر ساله ۴۰ تا۵۰ میلیارد دلار درآمد ارزی از طریق توریسم درمانی عاید کشورهای اروپایی و آمریکا می شود، اما در ایران این صنعت جایگاه خود را باز نیافته و گامهای نخستین را طی می‏کند. و این در حالی است که دولت ایران بر اساس برنامه‏ریزی‏‏های خود باید تا پایان برنامه چهارم توسعه۳۰درصد از نیازهای بهداشتی و درمانی کشور را از طریق صدور کالا، خدمات پزشکی و توریسم درمانی فراهم کند.
   کشورمان ایران در سال ۸۳ توانست تقریبا ۱۲ هزار بیمار خارجی را پذیرش نماید که این میزان در سال ۸۴ به ۱۷۵۰۰ نفر افزایش یافت. بطور متوسط هر گردشگر پزشکی بین۳ تا ۴ هزار دلار در کشور هزینه می‏کند.
   در زمینه توریست درمانی و جذب گردشگران سلامت همواره باید به چهار آیتم اساسی دراین زمینه توجه داشت که عبارتند از:
   -توانمندی های شاغلان حرفه پزشکی
   – تکنولوژی‏های روز و استاندارد‏های جهانی
   – اقتصاد درمان و هزینه‏های درمانی،
   – مقررات داخلی کشورها.
   گسترش و توسعه‌ی گردشگری در نواحی محیط‌های طبیعی، خواه‌ ناخواه، اثرات پیامدهایی بر محیط زیست بجای خواهد گذاشت و می‌تواند مشکلات و مسائل زیادی را برای مردم آن نواحی یعنی تخریب جنگل‌ها و پوشش گیاهی، تراکم و ازدیاد زباله‌ها، ایجاد سروصدا یا از بین بردن مزارع و باغات به بار آورد یا بالعکس می‌تواند تأ‌ثیرات مثبتی همچون حفاظت از محیط زیست، حفاظت از اماکن باستانی و تاریخی و احیاء مجدد آنها و محوطه‌سازی و ایجاد امکانات و خدمات زیربنایی و روبنایی و… داشته باشد. از این ‌رو توسعه‌ و مدیریت گردشگری به گونه‌ای که با محیط سازگار باشد و به افت کیفیت آن نیانجامد، عامل اساسی در دستیابی به توسعه‌ی پایدار به حساب می‌آید. بنابراین به منظور برنامه‌ریزی گردشگری به لحاظ زیست محیطی، درک و شناخت تأثیرات گردشگری بر محیط زیست نخستین مسأله واجد اهمیّت است (رنجبریان و زاهدی، ۷۳:۱۳۷۹).
    در مقایسه با منافع و تأثیرات مثبتی که در بالا ذکر شد، توسعه‌ی گردشگری ممکن است سبب ایجاد تأثیرات منفی بر روی محیط طبیعی درون و پیرامون سکونتگاههای گردشگری بشود. در برخی از مطالعات مشکلات محیطی زیر در درون و اطراف نواحی گردشگری شناسایی شده‌اند. تراکم و انباشتگی زباله‌ها و ضایعات، قطع درختان و از بین بردن پوشش گیاهی، آلودگی منابع آب و فرسایش خاک (Butler.R,2001:11 ) .
   اهداف صنعت گردشگری سلامت در ایران را می توان این گونه برشمرد:
   ۱- اشتغال زایی و رشد کیفی در بخش سلامت کشور و نزدیک شدن به استانداردهای جهانی ۲   – کسب درآمد و ارزآوری به کشور و حمایت از رشد اقتصادی در کشور ۳   – تبدیل شدن به قطب گردشگری سلامت در منطقه؛ جذب گردشگران سلامت از کشورهای آسیای میانه و قفقاز، کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای اسلامی.
   متولیان گردشگری سلامت در ایران:
   – وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی
   – سازمان گردشگری و میراث فرهنگی و صنایع دستی
   – کمیته توریست سلامت (کشوری و استانی)
   استان اردبیل با توجه به موقعیت خاص اقلیمی و جغرافیایی خود و با شاخصه های طبیعی متمایز در میان استانهای کشور از جمله آب و هوای بسیار مطبوع در فصل بهار و تابستان و داشتن آبهای معدنی گرم و سرد و طبیعت بکر و جذاب و محیطی آرام از نظر فرهنگی و اجتماعی به عنوان یکی از استانهای مستقل در گردشگری سلامت قابلیت مطرح شده را دارد. در این راستا، استان اردبیل با داشتن مهمترین چشمه های آب درمانی در کشور می تواند مطرح باشد. همچنین این استان با داشتن حدود ۵۲۰۰کیلومتر مرز با جمهوری آذربایجان، نقش عمده ای را در توسعه صنعت گردشگری سلامت و درمانی و ارائه خدمات رفاهی و درمانی به شهروندان دوکشور ایفا نماید. در ماههای اخیر، عوامل متعددی باعث سرازیر شدن عده زیادی از شهروندان جمهوری آذربایجان به این استان شده اند که عبارتند از:
   – افزایش شدید قیمت دلار و افزایش قدرت خرید خارجیان به میزان سه برابر
   – ارزان بودن خدمات پزشکی و دارو در ایران، نسبت به سایر کشورها
   – حذف روادید برای شهروندان آذربایجان و باقی ماندن روادید برای ایرانیان
   – عدم توسعه و پیشرفت سیستمهای بهداشتی و درمانی جمهوری آذربایجان از نظر منابع انسانی و تکنولوژیهای نوین بخش سلامت
- وجود دانشگاه علوم پزشکی با بیمارستانها و مراکز پاراکلینیکی و تخصصی مختلف در این استان
   – هم زبانی و اشتراکات فرهنگی بسیار نزدیک بین ساکنان دو کشور
   – پتانسیلهای طبیعی و اکوتوریستی این منطقه سالانه بیش از ۴۰۰ هزارگردشگر خارجی که قریب به اتفاق آنها اتباع جمهوری آذربایجان هستند، از مرز بیله سوار وارد استان اردبیل می شوند و بیش از ۵۰ درصد این گردشگران و مسافران با هدف استفاده از خدمات درمانی به استان سفر می کنند.این استان، از ۲ سال گذشته در پی لغو یک جانبه روادید با جمهوری آذربایجان به یکی از مناطق مهم درمانی برای بیماران آذربایجانی تبدیل شده است. در سال۱۳۹۰بیش از ۳۰۰بیمار خارجی بستری و بالغ بر یک هزار و۵۰۰ بیمار سرپایی از اتباع جمهوری آذربایجان و گرجستان از خدمات پزشکی اردبیل استفاده کرده اند.
   علیرغم درآمد زایی و توسعه صنعت توریسم در این منطقه، حضور شهروندان کشورهای خارجی در استان، مشکلات و معضلاتی نیز ایجاد شده است که مسوولان مربط، بایستی برای حل آنها اقدام جدی بعمل بیاورند. مشکلاتی که در این زمینه ایجاد شده اند عبارتند از:
   – کاهش ذخیره های دارویی بدلیل فروش آنها به اتباع کشورهای خارجی به قیمتهای گزاف
   – کاهش رغبت ویزیت بیماران داخل توسط پزشکان متخصص، بدلیل دریافت حق ویزیتهای بالاتر از بیماران خارجی
   – امکان افزایش خودسرانه تعرفه های درمانی توسط پزشکان بدلیل ازدیاد مشتری
   -افزایش زمان انتظار بیماران داخلی در استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی بدلیل افزوده شدن جمعیت بیماران خارجی به داخلی
   – بیماری سل مقاوم به درمان، زنگ خطری برای استان اردبیل و منطقه است که این بیماری در اتباع خارجی به ویژه اتباع جمهوری آذربایجان مشاهده شده است که به دلیل نابسامانی‌های درمانی در جمهوری آذربایجان این بیماران وارد استان اردبیل می‌شوند.
   راهکارهایی که در زمینه توریسم سلامت در منطقه ضروری بنظر می رسد:
   – ساماندهی سیستم آماری گردشگران سلامت بر حسب نوع آنها، هزینه ها، خدمات دریافتی و بازارهای مولد
   – نظام مند نمودن فرایند جذب گردشگران سلامت از طریق ایجاد و اعمال ضوابط و شرایط لازم جهت فعالیت نهادهای توزیعی خدمات  سلامت
   -ارائه راهکارهای نظارتی بر فعالیت نهادهای توزیعی گردشگری سلامت
   – بهبود همکاری های بین بخشی از طریق تبیین وظایف ذینفعان مختلف گردشگران سلامت متناسب با نوع آنها و هماهنگ نمودن فعالیتهای عناصر درگیر در این بخش به منظور پرهیز از تکرار اقدامات صورت گرفته و پرهیز از نادیده گرفتن برخی کارها
   – تلفیق دیگر گونه های گردشگری نظیر گردشگری زیارتی،گردشگری فرهنگی و طبیعت گردی با گردشگری سلامت متناسب با مقصد دریافت خدمات
   – تشویق بخش خصوصی جهت سرمایه‌گذاری در زیر ساخت ها و ارتقاء گردشگری سلامت از طریق هماهنگی جهت در نظر گرفتن معافیت های مالیاتی، وام هایی با نرخ بهره پایین
   – ایجاد بستر مناسب جهت تاسیس و حمایت از تشکل های بخش خصوصی و تعاونی به منظور بازاریابی محصولات گردشگری سلامت
   – انتخاب بازارهای هدف گردشگری سلامت و بررسی چگونگی تغییر بسته های خدمتی گردشگری سلامت متناسب با بازارهای هدف
   – انجام مطالعات تحقیقی در زمینه گردشگری سلامت با هماهنگی پژوهشکده سازمان از طریق واگذاری به اشخاص ذیصلاح
آموزش و فرهنگ سازی:
   – تبیین و تفکیک میان اقسام گوناگون گردشگری سلامت (پزشکی، تندرستی و درمانی) و تبعیت از تعاریف علمی برای تمایز بین گونه های آن
   – آموزش ویژگی های خاص یک گردشگر سلامت به نیروهای صف(کارکنان خدماتی مستقیم) بخش های سلامت و گردشگری
   – تبیین اهمیت گردشگری سلامت و نقش کلیدی آن در رونق صنعت گردشگری کشور برای مسئولین و ذینفعان مختلف این صنعت (با توجه به پتانسیل های کشور در این زمینه و چالش های رویاروی آن)
   نتیجه گیری:
   با توجه به اینکه گردشگری سلامت، در سالهای اخیر رونق ویژه ای یافته است، استان اردبیل نیز به دلیل داشتن مرزهای آبی و خاکی طویل با جمهوری آذربایجان و اشتراکات زبانی، دینی و فرهنگی و همچنین برخوردار بودن از امکانات پزشکی تخصصی و جاذبه های توریستی، یکی از مناطق مهم ایران در زمینه گردشگری سلامت بوده است. در تحقیق حاضر که بصورت موردی انجام گرفته است، فرصتهای بوجود آمده برای شهرهای مختلف استان اردبیل که دارای پتانسیلهای قابل توجه در زمینه توریسم سلامت هستند، اشاره ای گردیده است. این فرصتها مانند: رونق اقتصادی منطقه، فرصت بهبود تکنولوژیکی و منابع انسانی بخش درمانی، رونق مناطق گردشگری بویژه آبهای گرم معدنی و غیره. در ضمن علاوه بر فرصتهای یاد شده، چالشهایی نیز در این زمینه وجود دارد که توجه به آنها بسیار حائز اهمیت است، چرا که ممکن است در اثر عدم برنامه ریزی صحیح، این فرصتها به تهدید تبدیل شوند. در ادامه، راهکارهایی هم برای بهبود گردشگری سلامت شهرهای استان اردبیل  ارائه داده شده است.

ارسال نظر